reklamı kapat

POPÜLER

Mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity ile tarih yazılmasına çok az kaldı

NASA, tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanında bir de Ingenuity isimli helikopter yer alıyor. İşte bu araç uçuşa hazır.

NASA Perseverance uzay aracının en heyecan verici yanlarından olan Mars helikopteri Ingenuity, en son üstündeki koruyucu kalkandan kurtulmasıyla gündem olmuştu.

Daha sonra mini helikopterin Perseverance‘den gelen fotoğraf (Yukarıda yer alıyor) ile Mars yüzeyine bırakıldığı görülmüştü. Mini helikopter Ingenuity, bazı sorunlar yaşandığı için 2 haftadır beklenmesine rağmen halen havalanamadı.

Ancak NASA araştırmacıları bu sorunu çözmenin yolunu buldular ve aracı ilk gerçek uçuşa hazırlıyorlar.

Hatta kısa süre önce helikopterin bünyesindeki iki pervane de tamamen hareket ettirildi. Bu da başarıya çok ama çok az kaldığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Daha önce de söylediğimiz gibi Ingenuity‘nin Mars’ta çok uzun süre havada kalma ya da çok yükseğe çıkma amacı bulunmuyor. En azından ilk aşamada basit bir deneme planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ingenuity ile ses getiren NASA Perseverance aracı, Mars üzerinde önemli araştırmalar yapacak

Bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak.

Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Hatta Perseverance‘nin taşıdığı donanımlar ile şimdiden iki farklı Mars depremini kayıt altına aldığı da aktarılıyor. Bu araçtan yıllar boyunca inanılmaz verilerin elde edilmesi hedefleniyor.

Perseverance ve Ingenuity şu an tam 471 milyon km uzakta bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın