reklamı kapat

POPÜLER

nasa mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity için tarihi uçuş günü bugün

NASA, tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanında Ingenuity isimli helikopter yer alıyor. İlk uçuş bugün yapılıyor.

NASA Perseverance uzay aracının en heyecan verici yanlarından olan Mars helikopteri Ingenuity, en son bünyesindeki iki pervanenin de tamamen hareket ettirilmesiyle gündeme gelmişti.

Daha önce bazı sorunlar yaşayan mini helikopter, bunlardan kurtuldu ve bugün ekstra bir sorun olmazsa ilk uçuşuna çıkıyor. Dünya dışında ilk defa bir helikopter havalanacak ve bununla da tarih yazılacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi Ingenuity‘nin Mars’ta çok uzun süre havada kalma ya da çok yükseğe çıkma amacı bulunmuyor. En azından ilk aşamada basit bir deneme planlanıyor.

Ingenuity’nin ilk uçuşunu sayfanın üstündeki videodan takip edebileceksiniz. Ancak bunun elbette anlık olarak görüntü verilecek bir canlı yayın olmadığını belirtelim. Burada NASA’nın uçuşu takip edecek görev kontrol merkezi yayımlanacak.

NASA’nın verdiği bilgiye göre Ingenuity uçuşu 13:15 gibi başlayacak. İlk uçuş için görüntüleri günün ilerleyen saatlerinde yayımlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ingenuity ile ses getiren NASA Perseverance aracı, Mars üzerinde önemli araştırmalar yapmak için orada

Tekrardan hatırlamak adına bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak.

Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Hatta Perseverance‘nin taşıdığı donanımlar ile şimdiden iki farklı Mars depremini kayıt altına aldığı da aktarılıyor. Bu araçtan yıllar boyunca inanılmaz verilerin elde edilmesi hedefleniyor.

Perseverance ve Ingenuity şu an tam 471 milyon km uzakta bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın