reklamı kapat

POPÜLER

nasa mars helikopteri Ingenuity

Mini Mars helikopteri Ingenuity, üçüncü uçuşuna çıktı

NASA tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanındaki Ingenuity isimli mini helikopter üçüncü kez havalandı.

Ingenuity’nin “test” olarak geçen ilk uçuşu hatırlamak adına 39 saniye sürmüş ve bu denemede helikopter yerden 3 metre kadar yukarıya çıkmıştı.

Dünya dışında yapılan bu ilk helikopter kalkışı ile tarih yazan NASA, aracın bünyesindeki iki pervanesini 2.500 RPM hızda döndürdüğünü ve olabilecek en dengeli şekilde havaya yükseldiğini açıklamıştı.

Daha sonra bir ikinci uçuş yapıldı, kısa süre önce ise üçüncü uçuşa çıkıldı. Son denemede mini Mars helikopteri 5 metre yüksekliğe çıktı, 80 saniyelik uçuş sürecinde 50 metre uçtu ve saniyede 2 metre hıza ulaştı.

Sonuçlardan oldukça memnun olan NASA, dördüncü uçuşun da önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini aktardı.

Perseverance ve Ingenuity şu an tam 471 milyon km uzakta bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ingenuity ile ses getiren NASA Perseverance aracı için bilinmesi gerekenler şunlar

Bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak.

Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Hatta Perseverance‘nin taşıdığı donanımlar ile şimdiden iki farklı Mars depremini kayıt altına aldığı da aktarılıyor. Bu araçtan yıllar boyunca inanılmaz verilerin elde edilmesi hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın