reklamı kapat

POPÜLER

Mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity tarihi başarıya ulaştı; işte detaylar

NASA tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanındaki Ingenuity isimli helikopter ilk kez havalandı.

Orijinalde daha önce yapılması planlanan ilk uçuş denemesi, biliyorsunuz bazı sorunlar nedeniyle ertelenmişti. Bugün ise beklenen başarıya sonunda ulaşıldı.

NASA’dan gelen bilgiye göre Ingenuity’nin “test” olarak geçen ilk uçuşu 39 saniye sürdü. Bu denemede helikopter yerden 3 metre kadar yukarıya çıktı.

Dünya dışında yapılan bu ilk helikopter kalkışı ile tarih yazan NASA, aracın bünyesindeki iki pervanesini 2.500 RPM hızda döndürdüğünü ve olabilecek en dengeli şekilde havaya yükseldiğini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ingenuity ile ses getiren NASA Perseverance aracı, Mars üzerinde önemli araştırmalar yapmak için orada

Tekrardan hatırlamak adına bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak.

Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Hatta Perseverance‘nin taşıdığı donanımlar ile şimdiden iki farklı Mars depremini kayıt altına aldığı da aktarılıyor. Bu araçtan yıllar boyunca inanılmaz verilerin elde edilmesi hedefleniyor.

Perseverance ve Ingenuity şu an tam 471 milyon km uzakta bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın