reklamı kapat

POPÜLER

nasa mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity için tarihi ilk uçuşu gösteren video [İzle]

NASA tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanındaki Ingenuity isimli mini helikopter dün ilk kez havalandı.

NASA’dan dün yapılan resmi açıklamaya göre Ingenuity’nin “test” olarak geçen ilk uçuşu 39 saniye sürdü. Bu denemede helikopter yerden 3 metre kadar yukarıya çıktı.

Dünya dışında yapılan bu ilk helikopter kalkışı ile tarih yazan NASA, aracın bünyesindeki iki pervanesini 2.500 RPM hızda döndürdüğünü ve olabilecek en dengeli şekilde havaya yükseldiğini de açıklamıştı.

Şimdi bu anı gösteren en net video geldi. Direkt olarak NASA Jet Propulsion Laboratory tarafından paylaşılan aşağıdaki tweet içerisinde izleyebileceğiniz kısa video, bu tarihi ana tanıklık etmenize imkan tanıyor.

Bilmeyenler için Perseverance ve Ingenuity şu an tam 471 milyon km uzakta bulunuyor. Bu açıdan görüntülerin gelmesi ve düzenlenmesi biraz zaman alıyor. Bu videonun Perseverance üzerinden kameralardan birisi ile çekildiğini belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ingenuity ile ses getiren NASA Perseverance aracı, Mars üzerinde önemli araştırmalar yapmak için orada

Tekrardan hatırlamak adına bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak.

Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Hatta Perseverance‘nin taşıdığı donanımlar ile şimdiden iki farklı Mars depremini kayıt altına aldığı da aktarılıyor. Bu araçtan yıllar boyunca inanılmaz verilerin elde edilmesi hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın