reklamı kapat

POPÜLER

Project CHIP

Apple, Amazon ve Google gibi devleri birleştiren Project CHIP sonunda gerçek oluyor

Günümüzde binlerce farklı akıllı cihaz bulunuyor. Ancak çoğu firma kendi standartlarını uyguluyor. Bu durum Project CHIP ile değişiyor.

Project CHIP, çok uzun zaman önce karşımıza çıkarılan bir akıllı ev ürünleri ortaklığıydı.

Bu ortaklığın arkasında Apple, Amazon, Google, IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, Somfy ve Wulian gibi isimler yer alıyor.

Süreçte artık 170’ten fazla şirket yer alıyor. Açılımı “Project Connected Home Over IP” olan Project CHIP ile firmalar “akıllı ev donanımları / cihazları” için tek bir açık standart oluşturacak.

Internet Protocol yani IP üstüne oluşturulacak bu platform, son kullanıcı için harika görünmüş ancak bu konuda hiçbir somut adım gelmemişti. Neyse ki bu durum kısa süre önce değişti.

Yapılan açıklamaya göre Project CHIP’in temel alınacağı ilk ürünler yıl sonunda geliyor. Program kapsamında sertifikalar hali hazırda verilmeye başlanmış durumda.

Zigbee Alliance‘ın önderliğinde yürüyen altyapı sayesinde cihazların birbirleri olan entegrasyonu hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek.

Bu durum tüketiciler yanında üreticilerin hayatını da kolaylaştıracak. Böylelikle ürünler farklı farklı standartlar yerine tek bir platform / standart için hızlı ve rahat şekilde özelleştirilebilecek.

Ortak standart çerçevesinde özellikle uyumluluk, güvenlik ve üretim sürecini kolaylaştırma konularına odaklanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Amazon ve Google gibi devlerin Project CHIP özelindeki akıllı ev ortaklığı sevindiriyor

CHIP temelinde hazırlanan ürünlerin Siri, Alexa ve Google Asistan gibi sesli akıllı asistanlar ile entegrasyon ve etkileşimi de yüksek seviyede olacak.

Gelecekte akıllı evler uyum içinde olacak ve bu da ürün seçme konusunda kişilere büyük bir kolaylık getirecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın en yeni drone modeli ile tanışın