reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Google ve Amazon'u bir araya getiren Matter standardı yine ertelendi

Apple, Google ve Amazon’u bir araya getiren Matter yine ertelendi

Günümüzde binlerce farklı akıllı cihaz bulunuyor ve firmalar bu ürünlerin çoğunda kendi standartlarını uyguluyor. İşte bu durum Matter ile tarih olacak.

İlk olarak Project CHIP olarak isimlendirilen, daha sonra ise Matter adına kavuşan standart, bilmeyenler için bir akıllı ev ürünleri ortaklığı. Bu ortaklığın arkasında Apple, Amazon, Google, IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Huawei, Signify, Silicon Labs, Somfy ve Wulian gibi isimler yer alıyor. Süreçte daha önce aktarıldığı kadarıyla toplam 170’ten fazla şirket bulunuyor ve bu firmalar “akıllı ev donanımları / cihazları” için tek bir açık standart oluşturmak hedefliyor. Standart özelinde ilk duyuru yapıldığı zaman Matter merkezli ilk ürünlerin 2021’in sonunda geleceği ve standardın herkesin kullanımına açılacağı aktarılıyordu.

Ancak bu böyle olmadı ve geçtiğimiz yıl yapılan bir resmî açıklama ile yeni dönem ertelenmişti. Şimdi süreçte bir erteleme kararı daha geldi. Buna göre yeni dönem ancak 2022’nin sonunda hayatımıza girecek. Üreticilerin kullanacağı SDK’nin tam olarak son haline getirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu belirten Matter yetkilileri, olabilecek en iyi şekilde tüketici karşısına çıkmak istediklerini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zigbee Alliance‘ın önderliğinde yürüyen altyapı sayesinde cihazların birbirleri olan entegrasyonu hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek. Bu durum tüketiciler yanında üreticilerin de hayatını kolaylaştıracak. Böylelikle ürünler farklı standartlar yerine tek bir platform / standart için hızlı ve rahat şekilde özelleştirilebilecek. Ortak standart çerçevesinde özellikle uyumluluk, güvenlik ve üretim sürecini kolaylaştırma konularına odaklanılacak.

Matter gelişmesinden çok bunlar ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display