reklamı kapat

POPÜLER

Apple Amazon Google akıllı ev

Apple, Amazon ve Google gibi devlerden büyük “akıllı ev” hamlesi

Günümüzde binlerce farklı akıllı cihaz bulunuyor. Ancak çoğu firma kendi standartlarını uyguluyor. İşte bu durum Apple, Amazon ve Google gibi devler sayesinde değişiyor.

Apple, Amazon, Google, IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, Somfy ve Wulian, kısa süre önce çok önemli bir ortak duyuru gerçekleştirdi. “Project Connected Home over IP” adı verilen bu ortaklık ile firmalar “akıllı ev donanımları / cihazları” için tek bir açık standart oluşturacak. Internet Protocol yani IP üstüne oluşturulacak bu platform, gerçekten son kullanıcı için harika görünüyor. Zigbee Alliance‘ın önderliğinde yürüyecek altyapı sayesinde cihazların birbirleri olan entegrasyonu hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek deniyor. Bu durum tüketiciler yanında üreticilerin hayatını da kolaylaştıracak. Böylelikle ürünler farklı farklı standartlar yerine tek bir platform / standart için hızlı ve rahat şekilde özelleştirilebilecek. Ortak standart çerçevesinde uyumluluk, güvenlik ve üretim sürecini kolaylaştırma konularına özellikle odaklanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Amazon ve Google gibi devleri akıllı ev ortaklığı harika görünüyor

Aynı zamanda ürünlerin Siri, Alexa ve Google Asistan gibi sesli akıllı asistanlar ile entegrasyon ve etkileşimini de artırmaya odaklanacak bu ortaklık, meyvesini hemen vermeyecek. Söylendiği kadarıyla ilk referans altyapı ve ürünler 2020 sonunda karşımıza çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Puma’dan oyunculara özel ayakkabı