reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA Elon Musk

NASA, Ay’a astronot indirmek için SpaceX’i seçti; işte detaylar

NASA, Artemis görevi kapsamında Ay’a astronot indirmek için SpaceX firmasını seçti. Firma bunun için özel bir uzay aracı üretecek.

NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın SpaceX’e tam 2,9 milyar dolarlık bir ödeme yapıyor.

Artemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, gerçekten önemli bir görev üstleniyor.

Aktarıldığı kadarıyla görev kapsamında dört astronot NASA Space Launch System ile Orion içerisinde dünya dışına gönderilecek. Daha sonra ekipten iki kişi SpaceX’in üreteceği yeni ay iniş aracına geçecek.

Ay’a sorunsuz bir iniş yapılırsa burada bir hafta kadar yüzey araştırmaları yapılacak ve sonrasında astronotlar SpaceX’in  aracıyla önce Orion içerisine, oradan da Dünya’ya dönecek.

Bu görev sonrasında ABD yeniden Ay’a çıkmış olacak. NASA’nın bu konuda SpaceX’i seçmesi elbette oldukça mantıklı görünüyor. SpaceX biliyorsunuz ISS’e astronot da götürüyor.

SpaceX bu arada uzaya sivil götürme konusunda da çalışmalar içerisinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, uzaya bakış açısını değiştiriyor

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyacak ve bu konuda bir ilke imza atacak SpaceX,  toplam dört kişilik görevi bir sorun olmazsa 2021’in sonunda yapacak.

Bu görevde Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor yer alacak.

Buradaki en önemli isim milyarder Jared Isaacman oluyor.”Inspiration4” isimli bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, yanına gerçekten dikkat çeken isimler seçmiş durumda.

Örneğin Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olacak.

Açıklanan isimlerden Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı olduğu aktarılıyor. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci olarak tanıtılıyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı