reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA Elon Musk

Şikayet işe yaradı: “NASA, büyük SpaceX kararını dondurdu”

NASA, Artemis görevi kapsamında Ay’a astronot indirmek için SpaceX firmasını seçmiş, bu Jeff Bezos ve Blue Origin’i memnun etmemişti.

Advertisement

NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir ödeme yapacaktı.

Artemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, gerçekten önemli bir görev üstlenecekti.

Ancak Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi. Bu yüzden de şirket geçtiğimiz günlerde bir protesto adımı attı. Blue Origin, NASA’nın kontratı iki farklı firmaya vermesini bekliyordu.

Süreçte zaten üç farklı isim vardı ve NASA’nın ABD’nin aya gitmesini Blue Origin ve SpaceX ortaklığına bırakması bekleniyordu. Ancak bu durum kongrenin bütçe limitleri nedeniyle sadece SpaceX’e gitti.

İşte bu durumu Blue Originçok riskli” olarak görüyor. Bu karar için firma “NASA’nın kararı rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve Amerika’nın Ay’a dönüşünü tehlikeye atıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Tam olarak bu yüzden NASA bugün geri adım atmak zorunda kaldı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince resmi kurum, SpaceX’e verdiği kontratı şimdilik dondurdu. 

NASA’nın bundan dolayı SpaceX’e konuda yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını söylediği de aktarılıyor. Süreçte yeniden bir inceleme yapılacak ve ona göre yeni bir karar verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX halen görev için en iyi seçenek konumunda

Daha önce de söylediğimiz gibi NASA’nın SpaceX’i seçmesinin arkasında elbette uzay konusunda firmanın elde ettiği büyük başarılar yer alıyor.

Firma artık ISS’e düzenli olarak astronot götürebiliyor. Sürekli olarak da sorunsuz uydu kalkışlarına imzasını atıyor.

Blue Origin‘in itirazı için Elon Musk ise biraz dalga geçer tarzı bir yorum yapmıştı. Musk, gülerek Blue Origin’in daha yörüngeye roket / uydu çıkarmadığını belirtmişti.

NASA’nın yeniden değerlendirme sürecinde bunu da göz önüne bulunduracağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı