reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy roket Elon Musk

NASA, Blue Origin şikayeti üzerine SpaceX’in çalışmasını dondurdu

NASA, Artemis görevi için SpaceX firmasını seçmiş, bu Jeff Bezos ve Blue Origin’i memnun etmemişti. Bu konuda bir adım geldi.

Hatırlamak adına NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi.

Artemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, artık net olarak görev için çalışamayacak.

Çünkü geçtiğimiz aylarda Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir mahkeme adımı attı.

Aslında süreçte NASA daha önce de geri adım atmak zorunda kalmıştı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince resmi kurum, SpaceX’e verdiği kontratı dondurmuştu. O zaman NASA’nın SpaceX’e süreçte yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını söylediği aktarılmıştı.

Şimdi ise süreç yasal olarak ciddiye binince SpaceX’in çalışması 1 Kasım tarihine kadar kesin olarak durduruldu. Bu ikinci durdurma kararı oldu. NASA’nın gönüllü olarak yaptığı bu hamlenin arkasında yasal sürecin temiz olarak sonlandırılması ve sonrası için sorunsuz bir çalışma ortamının sağlanmasının istenmesi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA görevinin sadece SpaceX’e gitmesini Blue Origin neden istemiyor?

Bu durumu Blue Originçok riskli” olarak görüyor. Bu karar için firma “NASA’nın kararı rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve Amerika’nın Ay’a dönüşünü tehlikeye atıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Bu sürecin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor ve Blue Origin’in süreçte pay alma çabası şimdilik pek gerçekçi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı