reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX, “Starlink” özelinde Amazon’a suçlamada bulundu

SpaceX ile Blue Origin arasındaki sorun ve üstüne gelen Starlink merkezli hamleler SpaceX ve Amazon arasındaki ipleri daha da geriyor.

SpaceX ile Blue Origin ve CEO’ları Elon Musk ile Jeff Bezos arasındaki sorunların ilki NASA ve Artemis programı ile alakalı. Halen bilmeyenler için NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın başında olduğu SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi.

Artemis görevi kapsamında Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, bu görev üzerinde kontratı almasına rağmen çalışamıyor.

Çünkü Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin, bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir mahkeme adımı attı. NASA bu yüzden SpaceX’e verdiği kontratı dondurdu.

Bu olay sonrasında Elon Musk ve Jeff Bezos arasındaki ipler gerilmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Amazon, SpaceX’in Starlink projesini hedef aldı.

SpaceX’in Starlink projesi tüm dünyaya uzaydan internet getirmeye çalışıyor ve bunun için sürekli kalkışlar yapıyor. İşte tam da buna benzer bir proje üzerinde “Kuiper System” adı altında Amazon da çalışıyor.

SpaceX, geçtiğimiz hafta uzaya gönderilecek 30 bin adet yeni Starlink uydusu için FCC’den onay aldı. Ancak burada daha sonra seçilecek iki farklı yörünge için onay alındı.

Amazon tam olarak bunu kabul etmedi ve sürece tepki gösterdi. Burada tam olarak net olunması isteniyor ve daha sonra seçim için çift yörüngede izin alınmasının doğru olmadığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesiyle rakipsiz bir konumda yer alıyor

Doğal olarak da firma bunun lehine kullanıyor. Kısa süre bir açıklama yapan SpaceX, Amazon’un Kuiper System ile kendilerine rakip olmadığı için Starlink’in hamlelerini geciktirmeye çalışmakla suçladı.

Amazon Kuiper System için şimdiye kadar hiçbir kalkış yapılmadığı için SpaceX’e yönelik yapılan bu rekabeti yavaşlatacak sistemler, genel olarak tepki çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı