reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15

iOS 15 ile iPhone’a dijital ehliyet ve kimlik ekleme dönemi başlıyor

iOS 15 işletim sistemi ile faydalı bir özellik daha geliyor ve bu özellik için ilk destek ABD’de verilmiş durumda. İşte bilinmesi gerekenler;

iOS 15 işletim sistemi biliyorsunuz henüz kullanıma sunulmadı. Önümüzdeki dönemde destekli cihazlar için kullanıma sunulacak sürüm, kişilerin ehliyetlerini ya da kimliklerini yerleşik Cüzdan uygulamasına dijital olarak eklemesine imkan tanıyacak.

Burada süreç yasal olarak ilerleyecek ve altyapıya yaşanılan ülkenin ya da eyaletin destek vermesi gerekecek. Tahmin edebileceğiniz üzere bu dönem ilk olarak ABD’de başlayacak. ABD içinde de bu konudaki ilk adımı atan Arizona ve Georgia olmuş durumda.

Daha sonra ise sürece Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah‘ın katılacağı aktarılıyor. Bu sayede kişiler yasal olarak talep edildiği zaman ehliyetlerini ve kimliklerini direkt olarak Cüzdan uygulamasında gösterebilecek.

Bu özelliğin Türkiye’deki iPhone kullanıcılar için gelmesi ise çok olası değil. Türkiye’de ve diğer birçok ülkede kişiler, bir süre daha ehliyet ve kimliklerini eğer isterlerse iPhone’ları ile beraber hazırlanan özel kılıflar içerisinde fiziksel olarak taşımak zorunda kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileri?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Daha önce de söylediğimiz gibi iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek. Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın