reklamı kapat

POPÜLER

iOS 17 Apple LOG Tasarım

iOS 17 işletim sistemi için beklentiyi düşük tutmak gerekiyor

Teknoloji devi Apple, WWDC 2023 kapsamında tanıtacağı iOS 17 işletim sistemi ile büyük yenilikler karşımıza çıkarmayacak.

Peki neden? Neden iOS 17 işletim sistemi için beklentiyi düşük tutmak gerekiyor? Apple tarafına yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre şirket şu an tüm odağını xrOS işletim sistemine vermiş durumda. Detaylarına burada yer verdiğimiz Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığının temelinde yer alacak xrOS işletim sistemi, şu an Apple yazılım mühendislerinin en çok önem verdiği ve üzerinde çalışma yaptığı işletim sistemi konumunda bulunuyor. Bu açıdan iOS 17 ile az sayıda yenilik karşımıza çıkacak, buna bağlı olarak iPadOS 17 işletim sistemi de devrimsel yeniliklere ya da tasarım değişikliklerine sahne olmayacak.

Yazılım temelinde uzun süredir eleştirilen Apple, 2023’te de kullanıcıların beklediği yazılım odaklı büyük atılımı yapmayacak. Yeni iOS sürümü elbette tamamen boş gelmeyecek ancak daha fazla yeniliğin olduğu ilk planların şu aşamada değiştiği gelen bilgiler arasında bulunuyor ve bu üzücü duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple şu sıralar aynı zamanda iOS 16.3 üzerinde çalışıyor. iOS 16.3 sürümü için çıkan betada ilk dikkat çeken yeni özellik ise FIDO sertifikasına sahip fiziksel güvenlik anahtarları için eklenen destek oluyor. Apple ID kimliklerini daha güvenli hale getirmek için getirilen bu özellik hakkında firma şunu aktarıyor:

“FIDO Sertifikalı güvenlik anahtarları, oturum açtığınızda kimliğinizi doğrulamak için kullanabileceğiniz üçüncü parti donanımlardır. Fiziksel güvenlik anahtarları, kimlik avına ve hesabınıza yetkisiz erişime karşı güçlü koruma sağlar. Fiziksel bir güvenlik anahtarı, oturum açarken veya parolanızı sıfırlarken cihazlarınıza gönderilen doğrulama kodlarının yerini alır.” 

iOS yanında iPadOS 16.3 ve macOS Ventura 13.2 betalarına da eklenen fiziksel güvenlik anahtarı desteği, elbette özel donanımlar satın alınmasını gerektiriyor. Bu güvenlik altyapısı genel olarak herkese hitap etmiyor ancak yüksek güvenlik isteyenler güçlü bir alternatif oluyor ve ekstra koruma sağlıyor.

iOS 17 detayları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İLGİLİ HABERLER