reklamı kapat

POPÜLER

Huawei FreeBuds 5i

Yüksek çözünürlüklü sesi uygun fiyata sunan kablosuz kulaklık; Huawei FreeBuds 5i incelemesi

Huawei’nin yeni kablosuz kulaklığı Huawei FreeBuds 5iHi-Res Audio Wireless sertifikasıyla yüksek çözünürlüklü ses özelliğiyle geliyor. 42 dB çok modlu aktif gürültü engelleme özelliği ve 28 saate varan pil ömrüyle göze çarpan kulaklık mercek altında.

Kablosuz hoparlör ve kablosuz kulaklık pazarında iddialı ürünleri Türkiye’de pazara sunan Huawei, geçtiğimiz yılın sonlarında FreeBuds 5i modelini satışa sunmuştu.

Geçtiğimiz haziran ayında ailenin en iddialı üyesi FreeBuds Pro 2 ile birlikte tanıtılan model üst seviye kablosuz kulaklıklarda gördüğümüz özellikleri  daha uygun fiyata sunuyor. Türkiye’deki fiyatı 1.699 TL olan kulaklık Huawei cihazlar haricinde iOS ve Android’li cihazlarla da kullanılabiliyor. Çift bağlantı desteği sayesinde cihazlara arasında kolay bir geçiş imkanı sağlayan model uzun pil ömrü sunan kulaklık arayanları da hedef alıyor. Aktif gürültü engelleme özelliğine de destek veren kablosuz kulaklığın merak edilen noktalarını aktaralım.

Huawei FreeBuds 5i

HUAWEI FREEBUDS 5i TASARIM

Huawei FreeBuds 5i, Seramik Beyaz, Nebula Siyahı ve Toz Mavisi olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle geliyor. Bizim incelediğimiz Nebula Siyahı renk seçeneğine sahip olan model gerçekten güzel bir görünüm sunuyor. Kulaklıktaki bu renk tonu çakıl taşı benzeri dokunun hissiyatını uyandırıyor. Toz mavisi renk seçeneğinde de çakıl taşı benzeri görünümü sağlanırken kulaklığın beyaz renginde parlak bir gövde tercih edilmiş. Mat bir yüzeyin tercih edildiği şarj kutusu hafif bir tasarıma sahip.  Şarj kutusundaki hafif tasarım kulaklıklara da yansıtılmış. Huawei’nin belirttiğine göre yeni modeldeki başlıklar selefine kıyasla daha kısa ve yüzde 11 daha hafif. Silikon bir uca sahip olan kulaklık hafif ve ergonomik tasarımıyla göze çarpıyor. Gün boyu kulağımızdan çıkarmadığımız kulaklık konfor açısından bizim beklentimizi karşıladı.

Spor yaparken de test ettiğimiz model kulağımızdan düşmedi. Kulaklıkla birlikte gelen kulak ucu bizim için uygun olsa da kutu içeriğinden farklı boyutlarda kulak uçları da çıkıyor. Eğer kulaklıkla birlikte gelen kulak ucu kulaığınız için uygun değilse kutu içeriğinden çıkan diğer silikon uçları da deneyebilirsiniz. USB-C bağlantısı üzerinden şarj edilebilen kulaklık IP54 sertifikasına sahip. Bu sayede su sıçramalarına karşı dayanıklı olan kulaklığı spor yaparken veya yağmurlu bir günde de kullanabilirsiniz. Kulaklık toz girişine karşı dayanıklı olsa da toz geçirmez özelliğine sahip değil. Kulaklıkta aynı zamanda dokunmatik kontrol özelliği de yer alıyor. Bu sayede mobil cihazlara ihtiyaç duymadan kulaklığı dokunmatik olarak da kontrol etmek mümkün. Kulaklık parçalarından herhangi birine uzun süre dokunulduğunda aktif gürültü engelleme özelliği açılıyor. Tekrar aynı işlem yapıldığında aktif gürültü engelleme özelliği kapanıp farkındalık modu açılıyor. Bu sayede etraftaki olup biteni duymak mümkün oluyor. Kulaklağa iki kez dokunulduğunda ise parça çalınıyor veya duraklatılıyor. Yukarı ve aşağı kaydırarak kulaklığın sesini açılabiliyor veya kısılabiliyor. Piyasadaki kablosuz kulaklıklarda olduğu gibi bu modelde de akıllı algılama özelliği yer alıyor. Kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda parça duruyor, tekrar takıldığında ise parça kaldığı yerden devam ediyor. USB-C bağlantısı üzerinden şarj edilebilen kulaklıkta kablosuz şarj özelliği ise ne yazik ki mevcut değil.

Huawei FreeBusd 5i

HUAWEI FREEBUDS 5i SES PERFORMANSI

Huawei daha önceden inceleme fırsatı bulduğumuz kulaklık modellerinde olduğu gibi bu kulaklıkta da başarılı bir ses performansı sunuyor. Huawei Mate 50 Pro ile birlikte test ettiğimiz kulaklık için Spotify, YouTube Music ve Netflix uygulamalarını kullandık. Spotify’da dinlediğimiz pop, rock, hiphop ve klasik türlerdeki müziklerde kulaklık bize iyi bir deneyim yaşattı. Daha yüksek fiyatlara satılan kulaklıklarla benzer bir ses performansı elde ettiğimiz model sunduğu ses deneyimiyle bizim beklentimizi karşıladı. Biz kulaklıkla sunulan ses dengesini beğensek de Huawei AI uygulaması üzerinden ekolayzır ayarı yapmak da mümkün.  Özellikle bas ağırlıklı parçalar dinlemeyi seviyorsanız EQ efeklerinde bassları yükselt ayarını seçebilirsiniz. Tiz performansına önem veriyorsanız tizleri de yükseltebilirsiniz. Hi-Res Audio Wireless ve LDAC sertifikalarına da destek veren kulaklık bu sayede yüksek çözünürlüklü ses kalitesi de sunuyor. Pek tabii yüksek çözünürlüklü ses kalitesi için kullandığınız müzik servisindeki ayarlarda en iyi ses kalitesini ayarlamanız gerekiyor. Eğer kullandığınız telefon da bu özelliğe destek veriyorsa kulaklıktan en iyi ses performansını elde edebilirsiniz. Kulaklık kendi segmentindeki rakiplerine göre öne çıksa da ses kalitesine çok önem veren biriyseniz Huawei’nin FreeBuds Pro 2 modeline de göz atabilirsiniz. Daha önceden incelediğimiz bu kulaklık şu anda Huawei’nin amiral gemisi kablosuz kulaklığı olarak dikkat çekiyor.

Kulaklıkta aynı zamanda 42 db aktif gürültü engelleme özelliği de bulunuyor.  Huawei AI uygulaması üzerinden sıcak, genel ve süper olmak üzere üç farklı ANC modu sunuluyor. Süper mod aşırı gürültülü ortamlarda, sıcak mod hafif gürültülü ortamlarda, genel ise gürültülü ortamlar için uygun. Yoğun bir gürültülü ortamdaysanız süper modu seçmenizi öneriyoruz.   Biz bu özelliği metro’da ve gürültü seviyesinin yüksek olduğu bir ortamda test ettik. Arka plandaki gürültüyü etkili bir şekilde azaltan kulaklık bu özellikle de beğenimizi kazandı. Freebuds 5i ANC performansıyla bizim beklentimizi karşılasa da daha iyi bir ANC performansı için piyasadaki farklı modellere de göz atabilirsiniz. Kulaklığın pil ömrü performansını da değerlendirelim.

Huawei kablosuz kulaklığın ve şarj kutusunun pili yüzde 100 şarj edildiğinde 28 saate varan bir deneyim sunduğundan söz ediyor.  Aktif bir şekilde kullandığımız kulaklığın pil ömrü bizim kullanım senaryomuzda 5 gün dayandı. Bu süre pek tabii kullanıma bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Kulaklık aynı zamanda 15 dakika şarj edildiğinde 4 saate varan bir kullanım imkanı da vadediyor. Bu özelliğin de kulaklıkta sunulması bizi mutlu etti. FreeBuds Pro 2’de 3 adet mikrofon yer alırken bu modelde 2 adet mikrofon bulunuyor. Gürültülü bir ortamda telefon görüşmesi gerçekleştirdik ve sesimiz karşı tarafa net bir şekilde iletildi. Sonuca gelecek olursak Huawei daha önceki kulaklıklarında olduğu gibi yine başarılı bir kulaklık modeline imza  atmış. Gerek ses gerekse ANC performansıyla bizim beğendiğimiz kablosuz kulaklıklar arasına katılan model 1.699 TL‘lik fiyatıyla da erişebilir bir model. Daha önceden de belirttiğimiz gibi daha iyi bir ses ve ANC performansı arıyorsanız 3.299 TL’ye satılan FreeBuds Pro 2’yi satın alabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER