reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, telefonlar için “200 megapiksel” kamera sensörünü tanıttı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung beklenen 200 megapiksel telefon kamera sensörünü tanıttı. ISOCELL HP1 geldi.

ISOCELL HP1, pazarı 108 megapiksel seviyesine çıkaran Samsung’un limiti 200 megapiksel seviyesine taşıdığı iddialı yeni telefon kamera sensörü olarak ses getirdi.

Şimdiye kadar telefonlar için yapılmış en yüksek çözünürlüğü sunan Samsung ISOCELL HP1, 1/1.22 inç boyutunda ve 0.64μm piksel boyutuna sahip bir sensör.

ChameleonCell teknolojisiyle ışık duruma göre piksel yapısında değişiklik yapabilen sensör, 2×2 “pixel binning” modunda 1.28 um 50 megapiksel fotoğraflar, 4×4 pixel binning modunda 12.5 megapiksel 2.65μm fotoğraflar verebiliyor. Sensör temel olarak düşük ışıkta çözünürlükten fedakarlık yaparak kaliteyi artırabiliyor.

8K 30 fps ve 4K 120 fps video destekleri olan ISOCELL HP1 yanında Samsung’dan bir de ISOCELL GN5 geldi. 1/1.57 inç boyutundaki 50 megapiksel sensör, Dual Pixel Pro sistemiyle yüksek bir otomatik netleme performansı vadediyor.

Bu sensör 1μm piksel boyutu getiriyor ve düşük ışık için pixel binning ile 12.5 megapiksel çıktı verebiliyor. ISOCELL GN5 de HP1 gibi 8K 30 fps video desteğine sahip ve 4K’da 120 FPS’e çıkabiliyor.

Samsung imzalı 200 megapiksellik telefon kamera sensörünün ilk olarak hangi telefonda yer alacağı açıklanmış değil. Ancak burada çıkışı Samsung’un değil Xiaomi’nin yapması bekleniyor. Aynı şekilde ISOCELL GN5 için de henüz bir açıklama yok.

Xiaomi 12 Pro ya da Xiaomi 12 Ultra modelindeki ana kameranın ISOCELL HP1 olmasına hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor. Samsung’un ISOCELL HP1’i 2022 Ocak ayında gelecek Galaxy S22 ailesine koymayacağı da kesinlik payı yüksek bilgiler arasında yer alıyor. ISOCELL GN5 ise birçok Samsung telefona giriş yapacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

200 megapiksel sensör aradan çıkınca sıraya Samsung ve AMD imzalı işlemci geçti

Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Yakında lanse edilmesi beklenen RDNA 2  temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor.

Söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kağıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor. Bu da gerçekten çok iddialı görünüyor.

Bir mobil işlemci için eski nesil de olsa Xbox One kadar grafik gücü gerçekten inanılmaz kapıları aralayabilir ve telefon tarafındaki oyunlarda devasa bir sıçrama getirebilir.

Bu arada Exynos 2200, 2022’de rekabete gireceği Snapdragon 895 işlemciyi ilk performans testlerine göre performans olarak geride bırakıyor.

Yine kısa süre önce ortaya çıkan “Wild Life” testi üzerinden işlemcinin GPU özelinde iPhone 12’lerde yer alan A14 Bionic’ten daha güçlü olduğu da görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit