reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

200 megapiksel geleceğin ilk adımıydı; Samsung, 576 megapiksel seviyesine çıkacak

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung beklenen 200 megapiksel telefon kamera sensörü sonrasında geleceği de gösterdi.

ISOCELL HP1, pazarı 108 megapiksel seviyesine çıkaran Samsung’un limiti 200 megapiksel seviyesine taşıdığı yeni telefon kamera sensörü olarak ses getirdi. Peki firma burada duracak mı? Cevap elbette hayır.

SEMI Europe Summit kapsamında Samsung, telefonlar için tam 576 megapiksel çözünürlüğünde bir kamera sensörü tanıtacağını açıkladı. Bunun için verilen tarih ise tam olarak 2025 oldu.

2025 yılında Samsung’un bu kadar yüksek çözünürlükte bir sensör tanıtması oldukça olası. Gelişen işlemci teknolojileri göz önüne alınırsa, firmanın telefonları 2025 yılında 576 megapiksel çözünürlükte fotoğrafları işleyebilecek gücü gerçek anlamda sunabilir.

Peki buna ihtiyaç var mı? Fotoğraf kalitesini megapiksel değeri tek başına belirlemiyor. Ancak telefon tarafında yüksek çözünürlüğün en büyük getirisi kaliteden öte zoom oluyor. Biliyorsunuz telefonlarda fiziksel olarak yer olmadığından kayıpsız zoom seviyesi halen aşırı yüksek değil.

576 megapiksel ile “kayıpsız olarak” çok yüksek zoom seviyelerine çıkılabilir. Firmalar bu sayede daha ufak kamera / optik sistemleriyle yüksek zoom sunabilir, burada açılan boşluğa da örneğin daha büyük piller ya da farklı donanımlar koyabilirler.

2025 yılında tam 576 megapiksellik çözünürlüğü çözebilecek yeni nesil bir lens / optik çıkmazsa, Samsung süreçte Google’ın geliştirdiği buradaki yapay zeka sistemine benzer bir altyapıdan da yardım alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung 200 megapiksel sensör için detaylar şöyleydi

Şimdiye kadar telefonlar için yapılmış en yüksek çözünürlüğü sunan Samsung ISOCELL HP1, 1/1.22 inç boyutunda ve 0.64μm piksel boyutuna sahip bir sensör.

ChameleonCell teknolojisiyle ışık duruma göre piksel yapısında değişiklik yapabilen sensör, 2×2 “pixel binning” modunda 1.28 um 50 megapiksel fotoğraflar, 4×4 pixel binning modunda 12.5 megapiksel 2.65μm fotoğraflar verebiliyor. Sensör temel olarak düşük ışıkta çözünürlükten fedakarlık yaparak kaliteyi artırabiliyor.

8K 30 fps ve 4K 120 fps video destekleri olan ISOCELL HP1 yanında Samsung’dan bir de ISOCELL GN5 gelmişti. 1/1.57 inç boyutundaki 50 megapiksel sensör, Dual Pixel Pro sistemiyle yüksek bir otomatik netleme performansı vadediyor.

Bu sensör 1μm piksel boyutu getiriyor ve düşük ışık için pixel binning ile 12.5 megapiksel çıktı verebiliyor. ISOCELL GN5 de HP1 gibi 8K 30 fps video desteğine sahip ve 4K’da 120 FPS’e çıkabiliyor.

Samsung imzalı 200 megapiksellik telefon kamera sensörünün ilk olarak hangi telefonda yer alacağı açıklanmış değil. Ancak burada çıkışı Samsung’un değil Xiaomi’nin yapması bekleniyor. Aynı şekilde ISOCELL GN5 için de henüz bir açıklama yok.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit