reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir telefon LG Chem

LG, katlanabilir telefonların önemli bir şikayetini çözmüş olabilir

Katlanabilir telefon pazarındaki telefonların ortak bir sorunu bulunuyor. LG, daha spesifik olursa LG Chem bunu çözmüş olabilir.

Güncel tüm katlanabilir telefon modellerinin ekranında bir “katlanma yeri” bulunuyor. En gelişmiş modelin dahi ekran üstü kat yeri net olarak seçilebiliyor. Yeni modeller daha iyi ancak bu durum sürüyor ve çoğu kişi bunu sevmiyor.

İşte bu can sıkan durum yeni çalışmalarıyla LG Chem firması çözdüklerini iddia ediyor. Çünkü firma kısa süre önce yeni bir materyal geliştirdi. Katlanabilir ekranlar için tasarlanan bu materyal, söylendiği kadarıyla cam kadar sert ancak plastik kadar esnek.

Bu iki zıt durumun bir araya gelmesiyle ekran üstündeki katlanma yerini ortadan kaldırdıklarını belirten LG, geliştirilen materyalin 200 bin katlanmaya dayanabileceğini belirtiyor.

İlk olarak akıllı telefonlarda yer alacak bu materyalin, daha sonra dizüstü ve tablet modellerine de gireceği aktarılıyor. Biliyorsunuz katlanabilir ekranlı dizüstü ve tablet modelleri de artıyor.

LG Chem henüz gerçek kullanım için tam net bir tarih vermiyor ancak 2022’deki katlanabilir telefonlar çok daha iyi olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En güncel katlanabilir telefon modellerinden birisi Samsung Galaxy Z Fold3 olmuştu

Türkiye fiyatı 21.999 TL olan Samsung Galaxy Z Fold3, Samsung’un şimdiye kadar ürettiği en gelişmiş ve yetenekli katlanabilir telefon konumunda. Biliyorsunuz modelin en önemli özellikleri arasında ekran altı selfie kamerası ve S Pen kalem desteği yer alıyor.

Lansman sonrası ortaya çıktığı kadarıyla telefonda özel de bir OLED ekran kullanılıyor. Hatta bu ekrana direkt olarak “Eco OLED” adı veriliyor.

Söylendiği kadarıyla Galaxy Z Fold2’nin ekranında ışık yansımalarını önlemek adına özel bir katman bulunuyor. Bu katman, panel ile UTG camın arasında yer alıyor. Bu katmanın faydası olmasına rağmen ışık geçirgenliği azalttığı için olumsuz bir etkisi de oluyor.

Yeni Eco OLED ekranda ise ışık yansımalarını önlemek adına özel bir katman bulunmuyor. Firma bunu yani yansımaları direkt olarak yeni geliştirdiği panel kaplaması ile çözüyor.

Bu sayede Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Fold2’nin ürettiği parlaklığa ulaşmak için daha az enerji harcıyor. Samsung burada yüzde 33’lük geçirgenlik artışı ile yüzde 25’lik sarfiyat düşüşünden bahsediyor ve bu da önemli görünüyor.

Eco OLED ekranın ekran altı kamera için de önemli olduğunu belirten Samsung, yeni altyapı ile selfie fotoğraflar için kamera sensörünün daha iyi ışık alabildiğini aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın