reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Dönen, katlanan, genişleyen; işte 2021’in ilginç akıllı telefon trendleri

Akıllı telefon pazarı 2021’de hiç olmadığı kadar ilginç hale gelecek gibi görünüyor. Dönen, katlanan ve genişleyen telefonlar hayatımıza giriyor.

Akıllı telefonlar öncesinde cep telefonu denildiği zaman akla gelen ilk isim Nokia, hatırlarsınız inanılmaz farklı tasarımlara sahip cihazlar ile karşımıza çıkmıştı. Firma farklı tasarımları denemekten korkmuyor ve her seferinde daha dikkat çekici telefonlar ile ses getirmeyi başarıyordu. Akıllı telefon döneminde ise telefon dünyası tasarımsal açıdan bir duraklama sürecine giriş yaptı. Telefonların hepsi birbirinin kopyası olmaya başladı. Ancak bu durum 2020’de tamamen bozuldu. Firmalar hem gelişen teknolojik altyapı hem de farklılaşmak adına daha yenilikçi adımlar atmaya başladı. İşte bunlar sonrasında telefon pazarı bir kez daha “ilginç” olmaya başladı.

Bu durum 2021’de de devam edecek. 2021’de karşımıza en az dört farklı yapıda telefonlar çıkacak. Bunların ilki yine standart modeller olacak. Ancak yeni yıldaki birçok standart görünümlü akıllı telefon, selfie kamerasını ekran altına alarak kesintisiz bir tam ekran deneyimi sunacak.

Samsung Galaxy Z Fold 2 modeli

Diğerleri Samsung ve Huawei‘nin öncü olduğu katlanabilir telefonlar olacak. Burada Huawei Mate X serisinin ve Samsung Galaxy Z Fold serisinin devamı niteliğinde birçok katlanabilir telefon karşımıza çıkacak. Samsung’un en az üç katlanabilir ile öncü olacağı bu alana, Xiaomi gibi isimlerin de adım atacağı bekleniyor. Pazarda şu an Çin merkezli firmaların katlanabilir taraftaki hakimiyeti 2021’de ciddi oranda artacak beklentisi bulunuyor.

LG Wing modeli

2021’de sayılarının artma ihtimali olan cihazların arasında dönen ekranlı modeller de yer alıyor. Bu konuda başlangıcı yapan firma LG olmuş ve tanıtarak satışa sunduğu Wing modeliyle pazarda gerçekten büyük ses getirmişti. Bunun devamının da gelmesi bekleniyor. Dönen ekranlı telefon yapısı özellikle mobil oyunları sevenlerin fazlasıyla dikkatini çekiyor. Bu hemen yukarıda görebileceğiniz iki ekranlı yapıda akıllı telefonlar adeta bir portatif oyun konsolu ya da Atari formuna geçiyor.

OPPO X 2021 modeli

Yeni yılda göreceğimiz dördüncü yapı ise kıvrılabilir ekranıyla genişleyen telefonlar olacak. Bu telefonların ilk olarak LG ve OPPO‘dan gelmesi bekleniyor. OPPO‘nun “X 2021” adını verdiği kısa süre önce çıkan konsepti, bu telefonların nasıl bir kullanıcı deneyimi sunacağını açık şekilde gösteriyor. Kıvrılabilir ekranlı telefonlar yana doğru büyüyerek / genişleyerek kullanım alanını artırıyor. Bu akıllı telefon modellerinin ekranında bir katlanma yeri bulunmuyor ve söylendiği kadarıyla çok uzun ömürlüler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon pazarı daha eğlenceli olacak. Ancak ortada ciddi bir sorun var

O da bu tarz akıllı telefonların kesinlikle ucuz olmaması. Katlanabilir telefonların fiyatları biliyorsunuz çoğu zaman neredeyse iki adet normal amiral gemisi seviyesinde. Bu açıdan kıvrılabilir ekranlı genişleyebilir telefonların da kesinlikle ama kesinlikle ucuz olması beklenmiyor. Bu arada elbette karşımıza başka yapıda telefonların çıkma ihtimali de bulunuyor. Firmalar sürekli olarak ilginç akıllı telefon patentleri alıyor ve gelecek denemeleri yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Vivo’nun dikkat çeken yeni telefon arayüzü