reklamı kapat

POPÜLER

Vivo OriginOS

Türkiye’de yer alan Vivo’dan yeni ve modern arayüz: OriginOS [İzle]

Akıllı telefon pazarının en dikkat çeken firmaları arasında yer alan Vivo, yeni arayüzü yapısı OriginOS ile dikkat çekmeyi başarmış durumda.

Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinden Vivo, biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda resmi olarak Türkiye macerasına başladı. Pazarda her zaman yenilikçi olmayı başaran firma, MIUI ya da EMUI gibi Android üstü arayüz yapısı FuntouchOS‘un yenisini beklendiği gibi OriginOS olarak lanse etti. OriginOS’la yeni ya da taze bir başlangıç yapan Vivo, sürümü ilk olarak gerçekten modern bir temele oturtmuş. Arayüz genel olarak oldukça sade ve bağlı olarak fazlasıyla modern görünüyor. Geniş özelleştirme ve boyutlandırma seçeneklerine sahip widget’lar (Araç takımları) ile donatılan arayüz, bazılarına göre iOS işletim sistemi fazlasıyla benziyor.Ancak Android’in imkanları ve açık yapısıyla iOS’a oranla çok da özelleştirilebilir olan arayüz, kaydırma temelli kontroller ile rahatlıkla yönetilebiliyor ve burada da çok geniş özelleştirme seçenekleri geliyor.

Sadece tasarım değil teknik olarak da gelişen ve bellek yönetimi konusunda önemli yenilikler taşıyan Vivo OriginOS, aktarıldığı kadarıyla ihtiyaç durumlarında yerleşik RAM’e depolama biriminden 3 GB kadar aktarma yapabiliyor. Böylelikle 8 GB RAM alanından 11 GB RAM alanına anlık olarak çıkış yapılabiliyor. Bu da yoğun kullanımlarda büyük fark yaratabiliyor. Arayüz aynı zamanda alışkanlıklarınıza bağlı olarak açacağınız bir sonraki uygulamayı tahmin ediyor ve verilerini hızlı açılış için daha siz basmadan hazırlayabiliyor. Çok etkileyici görünen hareketli duvar kağıtları ile gelen arayüz, henüz tam olarak ne zaman çıkacak ya da ilk olarak hangi telefonlara gelecek bilinmiyor.

Güncelleme: Vivo’dan destekli cihazlar ve yeni sürümün geleceği tarih geldi. Tam liste şu şekilde:

Kutudan OriginOS ile çıkacaklar
-vivo X serisi

31 Ocak 2021 öncesinde

-vivo NEX 3S
-vivo X50 Pro+
-vivo X50 Pro
-vivo X50
-vivo S7
-vivo iQOO 5 Pro
-vivo iQOO 5
-vivo iQOO 3
-vivo iQOO Pro
-vivo iQOO
-vivo iQOO Neo3

21 Şubat 2021 öncesinde

-vivo NEX 3/vivo NEX 3 5G
-vivo X30 Pro
-vivo X30
-vivo iQOO Neo
-vivo iQOO Neo 855

2021 ikinci çeyrekte

-vivo X27 Pro
-vivo X27
-vivo S6
-vivo S5
-vivo S1 Pro
-vivo S1
-vivo Z6
-vivo Z5x
-vivo Z5i
-vivo Z5
-vivo iQOO Z1x
-vivo iQOO Z1
-vivo NEX Dual Display
-vivo NEX S
-vivo NEX A

Vivo başka ilginç teknolojiler ve telefonlar üzerinde de aktif olarak çalışmalar yapıyor

Firmayı en son gündeme getiren ise üzerinde çalıştığı renk değiştirebilen telefon altyapısı olmuştu. Şimdilik prototip aşamasında olan bu ilginç sistem, karşımıza arka kısmı renk değiştirebilen bir telefonu çıkarıyor. Camlar arasına konulan özel bir film ile çalıştığı aktarılan altyapı, uygulanan elektrik akımı ile modelin arka bölüm rengini değiştirmesine imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada süreç şimdilik kısıtlı ancak ileride istenen her rengin telefon içerisinden rahatlıkla seçilebileceği aktarılıyor. Burada firma tam olarak “Elektrokromizm” kullanıyor. Bu da firmaları birçok farklı renkte telefon çıkarma derdinden kurtaracak gibi görünüyor.

İlgili Video