reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon

Akıllı telefon pazarı 2017 üçüncü çeyrekte yüzleri güldürdü

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, zaman zaman satış konusunda düşük yaşayabiliyor. Yapılan son araştırma ise akıllı telefon üreten şirketler için güzel haberler veriyor.

Araştırma şirketi Gartner‘a göre akıllı telefon pazarı 2017 üçüncü çeyrekte 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 3 büyümüş durumda. Detaylara baktığımız zaman 2017 üçüncü çeyrekte liderlik 85 milyon ünite satış ile Samsung’un elinde bulunuyor. Bu satışla çeyrek market payını yüzde 22.3’e çıkartan Samsung, 2016’da yüzde 19.3 seviyesinde geziyordu. Güney Kore merkezli teknoloji devini 45 milyon ünite ile Apple izliyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ufak bir artış gören şirketi ise son dönemde çok dikkat çeken Huawei takip ediyor. Üçüncü çeyrekte toplam 36 milyon ünite satan şirket, 2016’ya oranla hatırı sayılır bir artış elde etmiş görünüyor. Listenin diğer büyük isimleri ise OPPO ve Xiaomi. 29 milyon ve 26 milyon akıllı telefon satan ikili, 2016’ya göre önemli bir artış kazanmış görünüyor.

Akıllı telefon pazarı toparlanıyor

2018‘de tanıtılacak katlanabilir yeni akıllı telefonlar ile iyice toplanması beklenen pazar, genel olarak yükselişe geçmiş durumda. 2017 üçüncü çeyreğinde toplam 383 milyon ünite akıllı telefon satıldığını belirten Gartner, en çok satışın Çin‘de olduğunu açıklıyor. Hem üretim hem de satış konusunda dünyanın merkezini oluşturan Çin pazarı, Apple başta olmak üzere herkesin ilgisini çekiyor.