reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Akıllı telefon sektöründe 2021 üçüncü çeyrek liderleri belli oldu

Akıllı telefon sektörünün 2021 üçüncü çeyreği için yeni bir rapor geldi. Bu yeni rapor direkt olarak liderleri gözler önüne serdi.

Canalys tarafından hazırlanan rapora göre akıllı telefon pazarında 2021’in üçüncü çeyrek galibi “global” olarak Samsung oldu. Firma geride bıraktığımız dönemde yüzde 23‘lik bir pazar payı elde etti. Firma, 2020’nin aynı döneminde de yüzde 23’lik pazar payına sahipti. Yani Samsung geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla büyüme gösteremedi.

2021’in üçüncü çeyreğinde ikinci sırayı yüzde 15 pazar payı ile Apple aldı. Firma 2020’nin aynı döneminde yüzde 12 pazar payına sahipti. Üçüncü sırada yüzde 14 ile Xiaomi yer aldı. Xiaomi de Samsung gibi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla pazar payını artıramadı.

Listenin dördüncü ismi bir başka Çinli firma Vivo oldu ve firma 2020’deki yüzde 9’luk pazar payını, 2021’in üçüncü çeyreğinde yüzde 10‘a çıkardı. Listenin son sırasında ise yine Çin merkezli akıllı telefon üreticisi OPPO yer aldı. Firma da yüzde 1 büyüme ile 2021’in üçüncü çeyreğinde yüzde 10 pazar payı elde etti.

2021’in üçüncü çeyreğinde akıllı telefon pazarı global çip krizinin etkisiyle büyük olmasa da daralma görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ikinci çeyrekte Avrupa akıllı telefon pazarı odağında önemli bir başarı elde etmişti

Xiaomi, hatırlarsınız Canalys‘in ve daha sonra gelen IDC‘nin raporları üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla 2021 ikinci çeyrekte tam yüzde 83’lük büyüme ile Apple’ı geçti ve dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi oldu.

İkinci çeyrekte yüzde 17 pazar payı elde eden Xiaomi’nin başarısı elbette büyük ses getirdi. Firmanın bu yukarıdaki başarısı sevkiyat rakamları üzerinden global olarak hesaplanmıştı.

Firmanın Avrupa pazarı özelinde ise ikinci çeyrek lideri olduğu ortaya çıktı. Başka bir şirketin hesaplarından gelen bu bilgi, gerçekten çok önemli görünüyor. Firmanın ikinci çeyrekte 12,7 milyon sevkiyat yaparak geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla tam yüzde 67 oranında büyüdüğü görülüyor.

Avrupa pazarı özelinde ikinci sırada 12 milyon sevkiyat ile Samsung, üçüncü sırada ise neredeyse 10 milyon sevkiyat ile Apple yer alıyor. Listede dördüncü ve beşinci sıraları ise aynı çatı altındaki firmalar OPPO ile Realme alıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de çok dikkat çeken yeni nesil konsol Xbox Series S