reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi, ikinci çeyrekte Apple’ı geçmeyi başardı; işte detaylar

Akıllı telefon sektörünün 2021 ikinci çeyreği için yeni bir rapor geldi. Xiaomi, ikinci çeyrekte Apple’ı geçmeyi başardı. İşte detaylar;

Xiaomi, Canalys’in son raporuna göre 2021 ikinci çeyrekte tam yüzde 83’lük büyüme ile sadece yüzde 1 büyüyen Apple’ı geçti ve dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi oldu. Bu rapor sevkiyat rakamları üzerinden global olarak hazırlanıyor.

İkinci çeyrekte yüzde 17 pazar payı elde eden Xiaomi’nin başarısı elbette oldukça önemli görünüyor. Apple’ın pazar payı ikinci çeyrek özelinde yüzde 14 olarak görünüyor. Üçüncü sırada ise yüzde 10 pazar payı ile OPPO ve toplam yüzde 10 pazar payı ile diğer üreticiler yer alıyor.

Telefon sektörü özelinde 2021 ikinci çeyreğin lideri ise sürpriz olmayacağı üzere bir kez daha Samsung oluyor. ABD ambargosu nedeniyle geriye düşen Huawei nedeniyle liderliği uzun zamandır kimseye bırakmayan Samsung, çeyrekte yüzde 19‘luk bir pazar payına sahip.

Ancak görebileceğiniz üzere Samsung ile Xiaomi arasındaki fark kapanıyor ve şu an da çok düşük durumda. Eğer Samsung tarafında bir şeyler değişmez ise liderliğin önümüzdeki dönemde direkt olarak Xiaomi’ye gidebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi başarı dikkat çekerken, telefon sektörünün ilk çeyreği için en son şu bilgiler gelmişi

Açıklanan bu rakamlara göre 2021 ilk çeyrekte toplam 347 milyon telefon sevkiyatı yapıldı.

Bu rakam 2020’nin aynı dönemine oranla yüzde 27’lik bir büyüme anlamına geliyor. 2021’in ilk çeyrek liderliği 76 milyondan fazla telefon sevkiyatı yapan Samsung’da yer alıyor.

Samsung’un 52 milyondan fazla sevkiyat ile Apple izlerken, üçüncü sırada 49 milyon telefonu sevkiyatı ile Xiaomi yer alıyor.

Listenin devamında 37 milyondan fazla telefon sevkiyatı ile OPPO ve 36 milyon telefon sevkiyatı ile Vivo yer alıyor. Diğer üreticilerin 2021 ilk çeyrekte yaptıkları sevkiyat ise 95 milyondan fazla görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de çok dikkat çeken yeni nesil konsol Xbox Series S