reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fiyatları

Kurdaki yükseliş tedirgin ediyor; otomobilde yeni zam dalgası kapıda

Ekim ayı listelerinde zamların dikkat çektiği otomobil pazarı, kurdaki ani dalgalanma sonucu yeni bir artış dalgasıyla karşı karşıya.

Koronavirüs sürecinin etkisini yavaş yavaş atlamaya başlayan otomobil dünyası, adeta felaketler dizisini akıllara getiren yeni bir problemin içerisinde. Çip krizinin küresel çapta yaptığı etkiyle birlikte üreticilerin dönemsel olarak aldığı zorunlu üretime ara verme hamlelerini eylül-ekim aralığında sıkça duymaya başladık. Son olarak Renault Türkiye fabrikasında da benzer bir operasyonel adım zorunluluğu getiren çip krizinin, 2023 yılına kadar etkisini göstermesi yüksek olasılıklar arasında. Böylesine bir ortamın beraberinde getireceği kaçınılmaz problemlerden birisi de otomobil fiyatlarındaki artış beklentileri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak Renault Grubu CEO’su Luca De Meo, 2022 yılında araç fiyatlarının kaçınılmaz bir şekilde artacağını ifade etmesi dikkatlerden kaçmamıştı. Bu süreç vergi cenneti olan Türkiye’deki kullanıcılar için senaryoyu daha da kötü hale getirirken, yeni bir otomobile erişim aralığı da git gide açılıyor. Kullanıcıları içinden çıkılması imkansız bir denkleme sürükleyen tüm gelişmelere son birkaç gündür kurdaki ani dalgalanmalar da eklenmiş durumda. Tüm parçaları üst üste koyduğumuzda da yıl sonuna doğru yeni bir zam dalgasının bizi beklediği gerçekleşmesi yüksek olasılıklar arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil fiyatları ekim ayında artış gösteriyor

Dolar’ın Türk Lirası karşısında rekor tazeleme haberleriyle gündemde olduğu şu günlerde, tüketicilerin genel anlamda tedirgin olduğunu söylemek mümkün. Gerek otomotiv gerekse elektronik odaklı ürünlerin büyük oranda ithal kategorisinde yer almasıyla birlikte farklı segmentlerde de zam odaklı bir bekleyiş söz konusu. Dövizin değer yükselişiyle birlikte doğrudan pompaya yansıyan 40 kuruşluk yakıt zamları da aslında bizi bekleyen yeni dinamiklerin de habercisi niteliğinde.

Tüm bu gelişmeler öncesi içerisinde bulunduğumuz ekim ayında güncellenen araç fiyat listelerinin çoğunda irili ufaklı zam etkileri söz konusu. Bu kapsamda Skoda Superb örneğine baktığımızda, geçtiğimiz ay 398.200 TL olan başlangıç fiyatının 425.400 TL’ye yükseldiğini, ailenin en pahalı paketi ise 913.000 TL’den 970.400 TL sınırına geldiğini görüyoruz. Honda tarafına baktığımızda da modellerde ortalama 10 bin TL’lik artışların ekim ayı listelerine yansıdığı bir tablo bizi bekliyor. Üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen Hyundai Bayon da ekim ayıyla birlikte ufak da olsa zam görenler arasında karşımıza çıkarken, bu örnekleri artırmak da kolaylıkla mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıl sonu ve yeni model yılı etkisi 2022’de üzücü olabilir

Son çeyreği içerisinde bulunduğumuz 2021 yılı, her yıl sonu olduğu gibi otomobil almayı düşünenler için fırsat dönemlerinden biri olarak görülüyor. Eski model yıllı araçların kampayalı fiyatlarla uyguna satıldığı “yeni yılın ilk çeyreği” dönemini de bu kapsamda belirtebiliriz. Önümüzdeki tabloya baktığımızda ise her yıl bir beklenti haline gelen bu aralığın kabusa dönüşme potansiyeli de mevcut. Kurdaki ciddi yükselişle birlikte fiyatlarında gerileme beklediğimiz otomobil modellerinin son çeyrekte önemli şekilde zamlanması bekleniyor. Buna ek olarak her yıl olduğu gibi “yeni model yılı” etkisinin fiyatlara yansımasıyla birlikte, sıfır kilometre araç sahibi olmak isteyenler için iki kat zorlayıcı bir liste oluşma ihtimali de bir hayli yüksek.

2022 yılı içerisinde pazara giriş yapmasını merakla beklediğimiz modeller de adeta fiyat bazında maça “1-0” geride başlayacakları bir ortamla karşı karşıya kalabilir. Özellikle sayısını artırmaya hazırlanan elektrikli modeller için de bu durum, pazar payını artırmada büyük bir engel olma potansiyeli taşıyor. Çip krizi sonrası kurdaki dinamiklerin bu şekilde devam etmesi durumunda Türkiye’deki kullanıcıları otomobile erişmede daha zorlu bir süreç beklerken, bu noktada en azından ÖTV tarafında yapılabilecek olan fedakarlık tüketicinin yanında olunduğuna dair hayati ve bir o kadar da zaruri hamle olarak değerlendirilebilir. Tüm dünyada elektrikli modellere olan devlet teşviklerini düşündüğümüzde, bu alanda da pozitif adımların atılmasının gerekliliğini bir kez daha anımsatmadan da edemiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Yeni Honda HR-V tasarımından detaylar