reklamı kapat

POPÜLER

Renault CEO Luca De Meo

Renault CEO’su net şekilde açıkladı; otomobil fiyatları artacak

Son birkaç aydır fiyat artışlarıyla dikkat çeken otomobil pazarıyla ilgili konuşan Luca De Meo, önümüzdeki yıl için de bu eğrinin süreceğini söyledi.

Geride bıraktığımız 2020 yılını küresel çapta kasıp kavuran pandemi süreci, pek çok örnekte olduğu gibi otomobil dünyasını da derinden etkiledi. Bu sürece paralel olarak üretim ve tedarik süreçlerinde yaşanan sıkıntıların ardından, 2021 yılının bir başka yumruğu da çip krizi tarafından geldi. Geçtiğimiz günlerde Mercedes’in çip krizi sebebiyle bazı modelleri için 1 yılı bulan bekleme sürelerini telaffuz etmesi ve uzmanların 2023 yılına kadar bu etkinin devam edeceği tahminleri, önümüzdeki süreçte de bizi hareketli günlerin beklediğine işaret ediyor. Pandemiyle birlikte peş peşe gelen krizin etkilerini otomobil fiyatlarındaki artışlarda artık daha fazla hissediyoruz. Tüm gelişmeleri gelecek tahminleriyle değerlendiren Renault Grubu CEO’su Luca De Meo, önümüzdeki yıl otomobil fiyatlarının daha da artacağını ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Grubu CEO’su Meo, maliyet artışlarına da dikkat çekti

Süreçle ilgili İspanya merkezli Empresas‘a konuşan Meo, pandemi sonrası ana gündem maddesi olan çip krizinin yanında artan enerji, hammadde fiyatlarının da doğrudan otomobil etiketilerine yansıyacağı konusunda uyarılarda bulundu. Çip üreticilerinin de kendi içlerinde bu krizden faydalandığını ifade eden Meo, bu alanda bir rekabet ortamının olmadığına da dikkat çekti. Avrupa’da Uzak Doğu’ya karşı üretim kapasitesi bazında rekabet edebilecek bir tesisin hayata geçirilmesinin 10 yıldan uzun sürebileceğini söyleyen başarılı yönetici, Avrupa’nın Çin’e karşı rekabet gücünü kaybetme riskinin de altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önümüzdeki 1 yıllık süreçte fiyatlar daha da artacak.” diyen Meo, halihazırda da kendisini hissettiren zamlardaki diğer bir faktörün artan çelik, gaz, enerji, bakır ve alüminyum maliyetleri olduğunu söyledi. Pazarda varlıklarını artıran hibrit ve elektrikli modellerin de geleneksel modellere göre daha fazla olmasının ardında üretim maliyetleri yatıyor. Yeni güvenlik standartları gereği testlerden yüksek derecelendirme alınabilmesi için araçlara dahil edilen standart donanımlar da otomobil fiyatlarını yukarıya taşıyan etmenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric