reklamı kapat

POPÜLER

Dacia Spring Electric

Dacia Spring Electric; ailenin ilk elektrikli modeli seri üretim formuyla karşımızda [Video]

Mart ayındaki konsept versiyonunun ardından seri üretime taşınan Dacia Spring Electric, Avrupa’nın en ucuz elektriklisi olacak.

Dacia’nın ilk elektrikli otomobil girişimi olarak ön gösterimi konsept olarak yapılan Dacia Spring, seri üretime taşınıyor. Mart ayındaki ilk tanıtımın ardından vites artıran Romanyalı üretici, içerisinde bulunduğu Renault grubunun da desteğiyle hamlesini çabuk attı. Megane eVision projesiyle birlikte eWays etkinliği kapsamında tanıtımın gerçekleştirilen Dacia Spring Electric, pazarın en erişilebilir elektrikli otomobili iddiasını taşıyor. Bugünkü etkinlikte fiyatların pazardaki diğer üyelerle kıyaslanamayacak kadar uygun olacağı vurgusunu yapan marka yönetimi de, ilgi çekmeyi yine başardı. Fiyatı dışında Spring Electric teknik özelliklerini gördüğümüzde, kullanıcıların daha çok şehir içi kullanım odaklı bir modele sahip olacağını söyleyebiliyoruz.

Dacia Spring Electric

Rakamlarla Dacia Spring Electric

Spring’in mart ayındaki konsept tanıtımında paylaşılan sınırlı veriler arasında 200 kilometrelik menzil değeri de kendisine yer bulmuştu. Bu rakamın seri üretim formunda yaklaşık yüzde 10 gibi bir iyileştirme ile 225 kilometreye esnetildiğini görüyoruz. Bu rakamı karma tüketim olarak paylaşan Dacia, Eco sürüş modu ve şehir içi kullanım dinamiklerinde menzilin 295 kilometreye kadar esnetilebileceğini iddia ediyor. Aracın altyapısında ise 26,8 kWh’lik batarya konumlandırılıyor. Kullanıcılar bu bataryayı 220V kaynak üzerinden yaklaşık 14 saat, 7,4 kW’lık Wallbox kaynağı üzerinden ise yaklaşık 5 saatte tamamen dolu hale getirebiliyor. Aracın desteklediği en hızlı şarj kaynağı ise 30 kW. Bu senaryoda ise tamamen dolum yaklaşık 1,5 saat aralığında yakalanabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araca güç veren tek elektrik motorununsa 45 PS güç ve 125 Nm tork ürettiğini görüyoruz. Bu motorla maksimumda 125 km/s hıza çıkabileceği açıklanan modelin 0-100 değeriyse paylaşılmadı. Biraz öne menzil noktasında büyük bir olumlu etki sağlayan Eco sürüş modu, performansa da büyük oranda etki ediyor. Bu modla birlikte motorun ürettiği güç yaklaşık 30 beygire kadar düşerken maksimum hız da 100 km/s ile limitlendiriliyor. Ebatsal olarak Sandero ile yakın bir eğride seyreden Spring Electric’in 300 litrelik bagaj hacmi sunduğunu görüyoruz. Koltuklar yatırıldığında 600 litreye kadar esneklik gösterebilen bu değer ticari versiyonda ise 800 litreyi buluyor. Kokpit bölümünde 3,5 inçlik dijital sürücü ekranı ve 7 inçlik multimedya ekran gibi dinamiklerle gelecek olan modelin ne denli ilgi göreceği merak konusu