reklamı kapat

POPÜLER

Renault Megane eVision

Renault Megane eVision; elektrikli hatchback provası tanıtıldı [Video]

Önümüzdeki yıl üretim bandına taşınacağı açıklanan Renault Megane eVision, Volkswagen ID.3’e rakip olarak pazara sunulacak.

Eski Seat yöneticisi Luca De Meo’yu CEO olarak göreve getirerek kısa dönemde ilgileri üzerine çeken Renault cephesinde, aynı eğride elektrik atağı da hız kazandı. Geride bıraktığımız süreçte Z.E. rozeti altında ticari araçları için de benzer konsept projeler tanıtan Fransız üretici, eWays etkinliğinde listeye yeni bir ismi daha ekledi. Geçtiğimiz günlerde sizlerle ilk ipuçlarını değerlendirdiğimiz proje, Renault Megane eVision olarak karşımıza çıkarıldı. Önümüzdeki yıllarda seri üretime geçirilecek dinamiklerden ipuçları taşıyan model, ailenin CMF-EV altyapısı üzerine geliştirilen ilk modeli olarak da kayıtlardaki yerini alacak. Nissan ortaklığıyla geliştirilen bu altyapıyı ilk olarak Ariya modelinde seri üretimin merkezinde görmüştük.

Renault karbon nötr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Megane eVision projesinden netlik kazanan özellikler

Megane eVision projesiyle ilgili dikkat çeken noktaların başında, tanıtımıyla birlikte seri üretime geçirilme tarihinin de paylaşılması oldu. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Renault cephesi modeli önümüzdeki yılın ikinci yarısı içerisinde üretime taşımak istiyor. Nitekim Luca De Meo’nun konseptin yüzde 95 oranında üretime hazır dinamikler taşıdığını belirtmesi de dikkatlerden kaçmadı. Bu da 2022 yılı içerisinde Avrupa’nın pazarlarında satışa başlanılabileceğinin bir göstergesi olarak okunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bununla birlikte elimizde ilk teknik detaylar da mevcut. Seri üretimde ne kadar farklılık göstereceği bilinmese de, Megane eVision konsept olarak 217 beygir güç ve 300 Nm tork değerleriyle karşımıza çıkarıldı. Tek elektrik motoru ve önden çekişli altyapı dinamiklerini barındıran modelin 0’dan 100’e hızlanmasıysa 8 saniyeden kısa sürüyor. 130 kW’a kadar hızlı şarj destekli batarya kısmında ise 60 kWh kapasiteli nispeten kompakt bir üniteden faydalanılmış. Aracın ebatlarına baktığımızda ise 4.210 milimetre uzunluğa, 1.800 milimetre genişliğe, 1.505 milimetre yüksekliğe ve 2.700 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Bu da doğrudan rakip olacağı ID.3’den nispeten biraz daha geride konumlanabileceği anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl içerisinde seri üretim formuyla karşımızda olacak modelin pazarda nasıl bir karşılık göreceği şimdiden merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR