reklamı kapat

POPÜLER

Renault Megane E-Tech Electric

Renault Megane E-Tech Electric; sevilen rozetin saf elektrikle buluşma projesi seri üretime geçiyor

Yenilenen marka logosunu da taşıyacak olan Renault Megane E-Tech Electric, elektrik dönüşümüyle ilgili önemli ipuçları barındırıyor.

Renault’nun 100 yılı aşan tarihinde 25 yıllık bir geçmişi bulunan Megane rozeti için bir dönüm noktası adım adım yaklaşıyor. Fransız üreticinin elektrik geleceğindeki dönüşüm aşamalarında öncü modellerden birisi olacak Renault Megane E-Tech Electric için ipucu detayları gelmeye başladı. Ekim 2020’de konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilen Megane eVision projesinin seri üretime taşınmış hali olarak kayıtlara geçeceğimiz otomobil, yenilenen marka logosunu da taşıyan ilk isimlerden birisi olacak. Megane E-Tech Electric tıpkı Mustang Mach örneğinde olduğu gibi adını aldığı modelin aksine elektrikli SUV/Crossover sınıfında yer alacak.

Renault Megane E-Tech Electric teknolojik kokpitiyle de fark yaratıyor

Dış tasarımıyla ilgili paylaşılan tek karelik görseliyle konsept versiyondaki çizgilerine sadık kalınacağını hissettiren model, bu vesileyle daha premium bir karaktere göz kırpıyor. Bu karakterin kokpit kısmı da tamamlayıcı elemanlarla donatılmış durumda. Yeni nesil dijital sürücü ekranı ve multimedya sistem de bu paylaşımda ufak da olsa görünen parçalar arasında. Megane E-Tech Electric’in seri üretimdeki teknik nitelikleri de şimdilik gölgeler arasından bize bakıyor. Renault-Nissan-Mitsubishi grubunun diğer modellerinde göreceğimiz CMF-EV platformu bu modelin de temelini oluşturacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk niteliklerini Nissan Ariya‘da gördüğümüz bu platform, eVision konseptinde bazı rakamsal verilerle kendisinden söz ettirmişti. Megane eVision konsept olarak tek elektrik motorlu reçetesiyle 217 beygir güç ve 300 Nm tork değerleriyle karşımıza çıkarılmıştı. Önden çekişli olan bu versiyonda aracın 0’dan 100’e hızlanmasıysa 8 saniyeden kısa sürüyor. 130 kW’a kadar hızlı şarj destekli batarya kısmında ise 60 kWh kapasiteli bir üniteden faydalanılıyor. 2022’de satışlarına başlanılması beklenen Megane E-Tech Electric, 2025 itibariyle C ve D segmentlerinde pazara sunulacak tümü elektrikli 7 model hedefinin de ilk ayağını oluştuyor. Renault 2030 itibariyle satılan her 10 otomobilden 9’unun elektrikli olmasını bekliyor. Fransız üretici kısa süre önce artık dizel motora yatırım yapmayacağını da açıklamıştı.

İlgili video

Megane eVision