reklamı kapat

POPÜLER

Renault 5 Prototype
Renault 5 EV

İlk adım geldi; Renault 5 efsanesi elektrikli olarak geri döndü

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan klasiklerin elektrikli geri dönüşüm planları, Renault 5 Prototype ile ilk adımlarıyla kendisini gösteriyor.

2020 yılını ekonomik bazda bir hayli zorlanarak geride bırakan Renault cephesinin yeni dönem planlamasında tamamen satış adedi yüksek olabilecek modellere odaklanacağını biliyoruz. Bu süreçte kısa vadeli planlamalarına elektrik gücünü de ekleme zorunluluğu olan Fransız üreticinin can simidi niteliğindeki planı kendisini göstermeye başlıyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle ilk detaylarını paylaştığımız klasik modellerin dönüşümle tekrar hayata döndürülme planları bugün itibarıyla ilk adım üzerinden resmiyete kavuştu. Bu kapsamda beklediğimiz gibi markanın ikonik kompakt modeli Renault 5, yeni dönem elektrik gücüne tasarımıyla ilham olarak geri dönüyor.

Renault 5 EV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault 5 Prototype önümüzdeki 5 yılın öncelikli planları arasında

1972 yılında başlayan macerası 1985’e kadar süren R5, özellikle Turbo modeliyle bugün hala en önemli klasik otomobiller arasında kendisine yer buluyor. Fiat ve Honda gibi rakiplerin kompakt elektrik modellerine rakip olacak yeni model şu aşamada bir prototip olarak karşımızda duruyor. Nitekim aracın prototip versiyonundaki dinamiklerin tasarım kriterlerinin tamamının Turbo versiyon üzerine şekillenmesi de, kullanıcıları en fazla memnun edecek parçalardan birisi olacak. Sadece elektrikli altyapı odağı üzerine geliştirilen modelin teknik verileri ve ne zaman seri üretime taşınacağıyla ilgili şimdilik resmi bir açıklama yapılmış değil. Aracın tanıtımıyla birlikte kendisini gösteren, markanın 5 yıllık yenilenme stratejisi “Renaulution” ise bizlere 14 yeni modelin geleceğini söylüyor. Bu araçların en az yarısı tamamen elektrikli otomobil olacak. 2020 yılının son dönemlerinde tanıtımı gerçekleştirilen Megane E-Vision da markanın yeni nesil ürün gamında öncelik vereceği isimler arasında.

İlginizi çekebilir

Renault Megane eVision; elektrikli hatcback provası tanıtıldı