reklamı kapat

POPÜLER

Renault 5 EV

Cevap geldi; Renault 5’in elektrikli dönüşüyle ürün gamında eksilme olacak mı?

Meraklı bir bekleyişi de beraberinde getiren Renault 5 için, halihazırda satışta olan bir modelin yerine satılabileceği dedikoduları kısa vade için cevap buldu.

Renault’nun geçtiğimiz günlerde düzenlediği “Renaulution” etkinliği, marka stratejisinin kısa vadede hangi parçalar üzerine şekilleneceğinin ilk duyurusu niteliğindeydi. Elektrik gücünün ön planda olduğu dinamiklerde, grubun satış adetleri yüksek olacak modeller üzerine odaklanacağını gördük. Etkinliğin en büyük duyurularından birisiyse şüphesiz Renault 5 oldu. Fransız üreticinin otomobil tarihine bir ikon olarak bıraktığı mu ismin, tasarım genetikleri korunarak tamamen elektrikli olarak tekrar üretileceğini öğrendik. Aracın tanıtımıyla birlikte ortaya çıkan önemli sorulardan birisiyse kısa süre önce cevaplandı.

Renault 5 Prototype

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault 5 dönüşüyle kompakt sınıftaki modellerde bir değişim olmayacak

2023 yılında seri üretim dinamikleriyle karşımıza çıkarılması beklenen modelin, içerisinde bulunduğu segment gereği Clio ve Zoe gibi isimlerle çakışacağını biliyoruz. Zoe’ye baktığımız bugün Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobil gibi çok ciddi bir başarının mimarı olarak karşımızda duruyor. Clio da diye küresel çapta satış adetleri en yüksek olan modeller arasında. Renault cephesi de bu farkındalıkla, R5’in geri dönüşüyle birlikte bu modellerde herhangi bir değişim yapmayı düşünmüyor. Bu da Zoe Clio ve elektrikli R5’in aynı anda listede olması demek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan markanın Tasarım Şefi Gilles Vidal; “Şimdi, halihazırda var olana meydan okuma zamanı. Ortada bazı sorular olması, Clio gibi bir modelin yerine başkalarının gelebileceği anlamına gelmiyor. Günümüz piyasasında küresel gelişimlere ayak uydurmak ve ürün stratejinizi buna göre şekillendirmek zorundasınız. Şimdilik çok net bir şey söyleyememekle birlikte B segmentinde oldukça farklı dinamiklerin bir arada olduğunu hatırlatmak istiyorum.” diyerek yeni R5 ile ürün gamında kısa vadede bir değişim olmayacağının sinyallerini verdi. Önümüzdeki günlerde Renault’nun geçmişte ilgi gören klasiklerini benzer adımlarla canlandırma ihtimalini de düşündüğümüzde, bu kanatta bambaşka bir yapılanma da karşımızda olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Renault Megane eVision; elektrikli hatcback provası tanıtıldı