reklamı kapat

POPÜLER

Renault Twingo

Renault Twingo’nun yerini alacak ucuz bir elektrikli masada

Efsane Renault Twingo’nun yerini alacak ucuz bir elektrikli masada bulunuyor. Ancak bu aracın çıkışı 2026 yılından önce olmayacak.

Bugün gündeme gelen bu Renault Twingo’nun yerini alacak ucuz elektrikli, aktarıldığı kadarıyla Türkiye’de de yollara çıkarılan Dacia Spring’den biraz daha pahalı olacak ve oldukça ufak bir seçenek olarak hazırlanacak. Bu açıdan özellikle Avrupa pazarına konumlandırılacak elektrikli araç, henüz hangi isim altında karşımıza çıkarılacak belli olmuş değil ancak kesinlikle aktif planlar dahilinde bulunuyor. Avrupa için 20 bin euro fiyat tahmini yapılan ancak bu henüz kesin olmayan araç, çıkarıldığı zaman özellikle gençler ve çekirdek aileler arasında çok ilgi görebilir. Bu arada Renault, eski efsanelerini elektrikli temel üzerinden geleceğe taşımak isteyen bir firma ve bu konuda atılacak son adımlardan birisi 2024 Renault 5 olacak. Ufak elektrikli için kısa süre önce fotoğraflar paylaşan firma, burada tüm detayları göstermemiş ancak araç için genel tasarım çizgisini netleştirmişti. Daha önce kamuflajlı test araçları da kameralara yakalanan yeni jenerasyon Renault 5, ufak yapısıyla özellikle Avrupalı gençlerin dikkatini çekmeye geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault, biliyorsunuz Türkiye’de de satılan Zoe ile elektrikli şehir otomobili segmentinde ciddi bir isim konumunda bulunuyor. Ancak uzun yıllardır aramızda olan bu araç artık eskidi ve birçok açıdan rakiplerinin gerisinde kalmaya başladı. Fransız üretici bu yüzden Zoe’yi Renault 5 ile değiştirerek yola devam edecek, 2024 Renault 5 yüksek ihtimalle 2024 ya da 2025 yılında Türkiye’de de satışa sunulacak.

Yıllar önce çok daha etkileyici bir konsept gösterimi yapılan yeni 5, kaynaklara göre CMF-B EV platformunu merkeze alıyor. Kesin olmayan teknik verilere göre öne konumlandırılacak elektrik motoru ile 134 beygir (100 kW / 136 PS) güç sunacak araç, en altta 40 kWh, üstte ise 52 kWh batarya paketi ile gelebilir ve maksimumda 400 km kadar bir karma menzil sunabilir.

Not: Ana görsel temsilidir.

Renault planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu