reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen, ucuz elektrikli otomobil modeli için bir “Renault” ortaklığı düşünüyor

Son dönemde çok iyi haberler ile gündeme gelmeyen Volkswagen, ucuz elektrikli için Renault ortaklığı düşünüyor gibi görünüyor.

Almanya merkezli dev Volkswagen, elektrikli araç serisini büyütmek adına rakipleri gibi birçok farklı çalışma içerisinde bulunuyor. Bu çalışmalardan, gelecek planlarından birisi de minik elektrikli Volkswagen ID.1 modeli. Bu araç uzakta bulunuyor (2025 ya da 2026) ancak fiyatının 17-18 bin euro seviyesinde olması hedefleniyor. Volkswagen CEO’su kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, 22 bin dolar ya da 20 bin euro altı bir elektrikli otomobilin 2025 yılı itibarıyla yollarda olabileceğini söylemişti. Araçların fiyatını batarya maliyetlerini azaltarak aşağıya çekmeyi hedefleyen ve bunun için ciddi yatırımlar yapan firma, bugün çıkan haberlere göre ucuz elektriklisi için Renault ile ortaklık planlıyor. Bu durum sektörde görülmemiş bir şey değil ve eğer gerçekleşirse iki firmaya da özellikle Avrupa’da büyük fayda sağlayabilir. Şimdilik iddia aşamasında yer alan ancak ilk görüşmelerin başladığı söylenen gelişme hakkında Volkswagen bir yorum yapmadı, Renault sözcüsü ise Reuters’a yaptığı açıklamada küçük boyutlu elektrikli araç pazarında rekabetçi olabilmek için iş birliğinin gerekli olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma geçtiğimiz hafta spesifik olarak bir Çin haberiyle gündeme gelmişti. Yapılan resmi doğrulamaya göre şirket, Çin pazarında 20 bin dolardan daha düşük fiyata satılacak bir elektrikli otomobil modeli için platform çalışmaları yapıyor.

Modular Electric Drive Toolkit” yani MEB’i örnek alacak platformun şu an şirket içinde “A Main Platform” olarak geçtiği aktarılıyor. Bu platformu hayata geçirmek adına Volkswagen Group China Technology Company (VCTC) merkezli 1,1 milyar dolarlık bir yatırım duyuran otomobil devi, A Main Platform’un maliyeti düşürmek adına direkt olarak Çin’den yerel olarak sağlanacak parçaları temel alacağını açıklıyor. Bu platformun şu aşamada 2026 yılında hazır edilmesi hedefleniyor.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER