reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen CEO’su ucuz bir elektrikli için tarih verdi

 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 09:47

Dünyanın otomobil tarafındaki en büyük isimlerinden olan Volkswagen şirketinin CEO’su Oliver Blume, ucuz bir elektrikli için tarih verdi.

Almanya merkezli dev Volkswagen, elektrikli araç gamını büyütmek adına rakipleri gibi birçok farklı çalışma içerisinde bulunuyor. Bu çalışmalardan, gelecek planlarından birisi de minik elektrikli Volkswagen ID.1 modeli. Bu araç uzakta bulunuyor (2025 ya da 2026) ancak fiyatının 17-18 bin euro seviyesinde olması hedefleniyor. Bu araç hakkında halen resmi bir duyuru yok ancak Volkswagen CEO’su kısa süre önce yaptığı açıklamada, 22 bin dolar ya da 20 bin euro altı bir elektrikli otomobilin 2025 yılı itibarıyla yollarda olabileceğini söyledi. Araçların fiyatını batarya maliyetlerini azaltarak aşağıya çekmeyi hedefleyen ve bunun için ciddi yatırımlar yapan firma, bu bahsi geçen ucuz elektrikliyi kompakt bir genç ya da şehir aracı olarak planlıyor. Şirket şu an Avrupa satış fiyatı 25 bin euro seviyesinin altında olacak, tamamen elektrikli konsept modeli Volkswagen ID. 2all üzerinde de çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu araç hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Volkswagen Binek Araç CEO’su Thomas Schäfer, bazı tahminlerin aksine ID. 2all’ın düşük fiyatına rağmen zarar ettirmeyeceğini, bu araçtan da para kazanacaklarını aktarmıştı. “Biz bir hayır kurumu değiliz. Para kazanmak niyetindeyiz” diyen Schäfer, “ID.2all” temelli başka araçların da (SUV) yolda olduğunu belirtiyor ve diğer araçlarda fiyatın 25 bin euro üstüne geçeceği aktarılıyor.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı