reklamı kapat

POPÜLER

AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

 - Güncelleme: 27 Şubat 2023 15:36

MWC 2023 fuarı kapsamında iddialı AR gözlük modeli Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition resmen tanıtıldı.

Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition, firmanın şık tasarıma ve gelişmiş özelliklere sahip en yeni giyilebilir teknolojik ürünü olarak ses getirdi. MWC 2023 kapsamında fiziksel olarak gösterimi de yapılan ürün, standart gözlük formuna yakın yapıda tasarlanmış ve direkt olarak artırılmış gerçekliği (AR) merkeze alıyor. Yani bu ürün gerçek ile sanalı bir araya getiriyor, bulunduğunuz ortama sanal objeler yerleştirmenize imkân tanıyor. Bünyesinde birden fazla kamera ekran yer alan ürün, bu sayede ortamı algılayabiliyor ve el takibi yapabiliyor. El takibi sayesinde sanal objeler, örneğin bir ekran penceresi el hareketleriyle boyutlandırılabiliyor, açılan tarayıcıda el hareketleriyle kaydırma yapılabiliyor. Bu özellik sayesinde ortamdaki lamba gibi destekli ürünler uzaktan el hareketleriyle açılıp kapatılabiliyor. Akıllı telefonlar ile NFC üzerinden eşleştirilen ve bu telefonlar ile 50 ms gecikme ile kablosuz olarak bağlantı kurarak çalışan (Burada Xiaomi tarafından geliştirilen ve WiFi ile Bluetooth temelli bir teknoloji kullanılıyor) Xiaomi imzalı Glass Discovery Edition, magnezyum ve karbon fiber kullanılarak üretilmiş bir gövde üzerine kuruluyor.

AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu açıdan oldukça sağlam ve olabildiğince hafif (128 gram) bir gövdesi bulunan ürün, bünyesinde 1.200 nit parlaklık sunan micro OLED ekranlar barındırıyor. Şeffaf yapıdaki elektrokromik lensleri ile gerçek ile sanal arasında bir harman sunan AR gözlük, maalesef henüz ne zaman ya da kaça satılacak bilinmiyor. Şimdilik bir gelecek prototipi olan Wireless AR Glass Discovery Edition, gücünü Qualcomm imzalı Snapdragon XR2 Gen 1 işlemciden alıyor ve yapılan açıklamaya göre şirketin kendi geliştirdiği silikon-oksijen anot bataryayı temel alıyor. Ürünü MWC 2023 kapsamında deneme şansı elde edenler, 30 dakikalık bir kullanım süresinden bahsederken, ürün için Xiaomi tarafından hazırlanan tanıtım videosu sayfanın üstünde yer alıyor.

Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER