reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 14 LOG Tasarım

Xiaomi, küresel olarak MIUI 14 alacak yeni telefonlar açıkladı

 - Güncelleme: 27 Şubat 2023 08:18

Bugün küresel olarak tanıtılan Android 13 temelli yeni arayüz Xiaomi MIUI 14 için çalışmalar aktif olarak devam ediyor.

Xiaomi ekosisteminin merkezinde yer alan MIUI arayüzün yeni sürümü MIUI 14, en son Türkiye’de de satılan Xiaomi 12 Lite modeli için beta test kullanıcısı aranması ile gündeme gelmişti. Daha sonra ise yine Türkiye’de satılan amiral gemisi Xiaomi 12 için küresel dağıtım başlamıştı. MIUI 14’ü satıldığı birçok ülkede almaya başlayan güçlü telefon, bu güncelleme ile beraber en son çıkan Ocak 2023 Android güvenlik paketine de kavuşuyordu. Bugün firma tarafından 2023’ün ilk çeyreği bitmeden “küresel olarak” MIUI 14 alacak şu telefonlar açıklandı: “Xiaomi 12T Pro, Xiaomi 12X, Xiaomi Mi 11 Ultra, Xiaomi 12T, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12, Xiaomi 11T Pro, Xiaomi 11T, Xiaomi Mi 11, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Xiaomi Mi 11 Lite, Redmi Note 11 Pro+ 5G, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10 ve Redmi 10 5G”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinden geçmek adına MIUI 14 arayüzü özellikle “hafif” yapısıyla öne çıkıyor, eskiye oranla daha az sistem kaynağı kullanıyor ve bu bağlamda alt seviye cihazlarda dahi akıcı bir deneyim sunuyor. Performansı oldukça artırılan ve yukarıda da görebileceğiniz gibi daha renkli hale getirilen arayüz, diğer sürümlerden farklı olarak daha az depolama alanı da kaplıyor. Yeni sistem mimarisi ile “güç tasarruf” modunda hem yerleşik gelen hem de harici olarak yüklenen uygulamaların performansını artıran arayüz, daha fazla özelleştirme / kişiselleştirme seçeneği veriyor ve yeni “araç takımı / widget” formatı ile kurulabilecek kombinasyon sayısını artırıyor.

Gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi şekilde iyileştirildiği aktarılan Android 13 temelli MIUI 14, birçok kalemde uçtan uca şifreleme sunuyor ve işlemleri bulut yerine direkt olarak cihaz içerisinde gerçekleştiriyor. Ana ekran için aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz büyük boyutlu “süper simge” sistemini getiren arayüz, kişilerin ana ekrana bir eğlence amaçlı bitki ya da evcil hayvan koymasına da imkân tanıyor.

Xiaomi ekosistemi için genel geliştirmeler getiren, daha fazla sistem uygulamasının silinmesine izin veren ve kablosuz kulaklıkların farklı cihazlar arasındaki bağlantı sürecini büyük oranda iyileştiren arayüz, taşıdığı sesli dijital asistanı da geliştiriyor. Aktarıldığı kadarıyla asistan artık daha kompleks işlemlerin altından rahatlıkla kalkabiliyor. Kare sabitleme özelliğiyle oyunları daha akıcı hale getirdiği aktarılan sürüm, ayarlar içerisinde daha gelişmiş bir “arama” deneyimi sunuyor ve WiFi sinyallerini mobil bağlantı üzerinden hızlandırabiliyor.

Android 13 temelli Xiaomi MIUI 14 arayüz yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER