reklamı kapat

POPÜLER

XREAL Air 2 Ultra

Kompakt AR gözlük XREAL Air 2 Ultra tanıtıldı

Kompakt AR yani artırılmış gerçeklik gözlüğü XREAL Air 2 Ultra, CES 2024 fuarı kapsamında resmen tanıtıldı.

CES 2024’ün artırılmış / sanal gerçeklik tarafındaki ilk duyurusu olan XREAL Air 2 Ultra, yurt dışı fiyatı 699 dolarlık bir seçenek olarak karşımızda. Birçok diğer AR gözlükten çok daha ufak bir seçenek olan ürün, 6DOF takip yapabiliyor ve artırılmış gerçeklik temelinde gerçek ile sanalı harmanlayabiliyor. Bünyesinde iki adet 3D kamera yer alan ürün, bu sayede hem bulunulan ortamı hassas şekilde haritalandırabiliyor hem de el takibi gerçekleştirebiliyor. Kişilerin bulunduğu ortama 3D objeler / ekranlar / pencereler getirebilen ürün, 52 derecelik bir görüş açısına sahip, her gözün karşısına 1080P çözünürlükte 120 Hz / 500 nit ekranlar konumlandırıyor ve akıllı telefonlar ya da Windows ile Mac bilgisayarlara bağlanabiliyor. İlginç olarak Apple Vision Pro odağında geliştirilen Apple Spatial Video (Derinliğe sahip videolar) sistemine tam destek veren ve o formattaki içerikleri derinliğiyle beraber gösterebilen ürün, 154-inç’e kadar sanal ekranlar oluşturarak güzel bir video izleme deneyimi ortaya koyuyor. Titanyum gövde ile sağlam bir seçenek olan ürün için henüz net bir kullanım süresi paylaşılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun süredir beklenen, ilk aşamada ABD’ye özel kalacak Apple Vision Pro başlık modeli için de çıkış çok yakında bulunuyor. Gelişmiş karma gerçeklik başlığı Apple Vision Pro hakkında geçtiğimiz aylarda özellikle Mark Gurman konuşmuştu. Gurman, ürünün şu an yoğun bir seri üretim sürecinde olduğunu ve spesifik olarak şubat ayında ABD merkezli olarak elde edilebileceğini belirtmişti. 

Bu konuda en son ise analist Ming-Chi Kuo bir açıklama yaptı, Apple’ın başlığın geniş çaplı sevkiyatlarına ocak ayının ilk haftasında ve satışa ise şubat ayında başlayacağını aktardı. ABD dışındaki pazarlara gitmesi zaman alacak ürün, halen yüzde 100 kesin değil ancak ilk aşamada toplam 400 bin adet stok ile satışa sunulabilir.

Üründen diğer cihazları kadar çok üretemeyen Apple, iddiaya göre şu an 2024’ü toplam 1 milyona yakın Vision Pro üretimi / teslimatı ile kapatmayı hedefliyor. Bu sayılar ürünün yüksek fiyatına rağmen çok düşük görünüyor, modele şimdiden çok yüksek bir talep bulunuyor.

XREAL Air 2 Ultra detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition