reklamı kapat

POPÜLER

Sony

Sony, çok hassas bir mikrocerrahi ameliyat robotu geliştiriyor [Video]

 - Güncelleme: 16 Mayıs 2024 10:13

Japonya merkezli teknoloji devlerinden olan Sony, çok hassas bir mikrocerrahi ameliyat robotu geliştiriyor.

Çok sayıda alanda çalışmalar yapan Sony, bugün gündeme geldiği üzere inanılmaz hassas çalışma kapasitesine sahip bir mikrocerrahi ameliyat robotu da geliştiriyor. Şu an aktif olarak prototip testleri yapılan sistem, otomatik değil yani mevcut birçok çözüm gibi gerçek bir cerrah tarafından yönetimi temel alıyor. Prototip sürüm özelinde hazırladığı videoları aşağıda izleyebileceğiniz Sony, özellikle mısır tanesi üzerine dikiş atılan video ile dikkatleri üzerine çekiyor, hazırlanan robotik sistem yukarıda görebileceğiniz kalem benzeri özel bir çok eksenli kontrol sistemiyle yönetiliyor. Cerrahlara yaptıklarını stereoskopik temelli bir 4K 3D kamera sistemi üzerinden OLED ekranlarda (VR başlık gibi direkt olarak göz yaslanıyor) gösteren mikrocerrahi ameliyat robotu, birçok benzerinden ufak yapıda ve önümüzdeki dönemde gerçek kullanıma da alınacak. Bu tarz robotların kullanımı son yıllarda artıyor, Türkiye’de de çok sayıda robot ile operasyon gerçekleştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony elbette başka gelecek çözümleri üzerinde de çalışıyor. Örneğin firma Sony, CES 2024 fuarında bir karma gerçeklik gözlüğü tanıtmıştı. Sony, fuarda tanıttığı sayfanın altında görebileceğiniz karma gerçeklik başlığı ile sanal ile gerçeği bir araya getiren yani harmanlayan bir seçenek daha gözler önüne sermişti. İlk aşamada ön duyurusu yapılan yani tüm detayları verilmeyen ürün, şirketin PlayStation tarafında oyun odağında hazırladığı PSVR2 başlığı için geliştirdiği bazı teknolojileri içerik oluşturma tarafına odaklıyor.

Gücünü Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon XR2+ Gen 2 işlemciden alan model, her göze 4K çözünürlük sağlayan OLED ekranlar ile donatılmış durumda. Dışında çok sayıda kamera / sensör bulunan ürün, şimdilik bir el ve aynı zamanda yüzük kontrolcüsü ile gösteriliyor. Tasarımcılar ve 3D grafik artistlerinin sanal ortamda içerik üretmesine odaklanan ürün, aktarıldığı kadarıyla 2024’ün sonunda pazara sunulacak, merak edilen fiyat gibi diğer tüm detaylar ise daha sonra paylaşılacak.

Sony

Sony başlık yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition