reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, araç tutmasına karşı iPhone ve iPad merkezli yeni bir sistem sunacak

 - Güncelleme: 16 Mayıs 2024 10:00

Apple, araç tutmasına karşı iPhone ve iPad merkezli yeni bir sistem sunacak. Ayrıca CarPlay için de güzel bir özellik geliyor.

Apple, Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü kapsamında yolda olan yeni bazı erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Bu konuya uzun yıllardır büyük önem veren firma, araç tutmasına karşı geliştirdiği sistemle de dikkat çekti. Bu özellik önümüzdeki aylarda çıktığı ve ayarlardan aktif edildiği zaman, ekranların üstünde aracın yönüne göre zıt tarafa hareket eden (Burada cihazların ivmeölçeri kullanılacak) noktalar gösterecek, böylece kişilerin iPhone ve iPad’lerine bakarken midelerinin bulanması önlenmeye çalışılacak. Ana içeriği çok bozmayacak bu yukarıdaki görselde görebileceğiniz noktalar, birçok kişi için araç yolculuklarını daha kolay ya da konforlu hale getirecek. Bu arada araç demişken yakında faydalı bir CarPlay erişebilirlik özelliği de sunulacak. CarPlay’e hali hazırda iPhone’larda sunulan bir ses algılama özelliği ekleyecek Apple, bu sayede çevredeki korna ve sirenleri algıladığı zaman bunu aracın ekranından hemen aşağıdaki uyarı ile sürücüye bildirecek. Bu sistem spesifik olarak işitme engelli / işitme sorunları yaşayan sürücülere odaklanıyor ve bazı durumlar için hayati görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple dün de iPhone ve iPad’lere göz takibi altyapısı sunacak olmasıyla dikkat çekti. Yapay zeka ile desteklenen bu yeni göz takibi özelliği, kullanıcılara iPad ve iPhone’da sadece gözleriyle gezinmeleri için yerleşik bir seçenek sunacak. Spesifik olarak fiziksel engelleri olan kullanıcılar için tasarlanan ancak normal kullanımda da öne çıkacak özellik, süreçte tahmin edebileceğiniz üzere ön kameraları kullanacak ve saniyeler içinde kalibre edilerek kullanıma hazır hale gelecek. Herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duymayacak özellik, çok sayıda kişinin hayatını daha kolay hale getirecek. Apple bu aralar iOS 18 odaklı çok sayıda yapay zeka gelişmesi ile gündeme geliyor. Örneğin Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre teknoloji devi iOS 18 için OpenAI ile anlaşmaya oldukça yakında bulunuyor.

Apple haberleri bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması