reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

iPhone ve iPad’lere göz takibi özelliği geliyor

iPhone ve iPad’lere göz takibi özelliği geliyor. Apple bu sistemi iOS 18 ve iPadOS 18 içerisinde kullanıma sunacak.

Apple, Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü kapsamında yolda olan yeni bazı erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Bu konuya uzun yıllardır büyük önem veren firma, özellikle iPhone ve iPad’lere göz takibi altyapısı sunacak olmasıyla dikkat çekti. Yapay zeka ile desteklenen bu yeni göz takibi özelliği, kullanıcılara iPad ve iPhone’da sadece gözleriyle gezinmeleri için yerleşik bir seçenek sunacak. Spesifik olarak fiziksel engelleri olan kullanıcılar için tasarlanan ancak normal kullanımda da öne çıkacak özellik, süreçte tahmin edebileceğiniz üzere ön kameraları kullanacak ve saniyeler içinde kalibre edilerek kullanıma hazır hale gelecek. Herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duymayacak özellik, çok sayıda kişinin hayatını daha kolay hale getirecek. Apple bu aralar iOS 18 odaklı çok sayıda yapay zeka gelişmesi ile gündeme geliyor. Örneğin Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre teknoloji devi iOS 18 için OpenAI ile anlaşmaya oldukça yakında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakın zaman önce Apple’ın ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI ile geçtiğimiz yıl sonunda bir görüşme yaptığı ancak ondan bir sonuç alamadığı söylenmişti. Daha sonra ise iOS 18’i yapay zeka konusunda güçlendirmek için OpenAI ile tekrardan masaya oturduğu söylenen Apple, Bloomberg’in son haberine göre alanın lideri olan OpenAI ile anlaşmaya çok yakında bulunuyor.

 Bu bağlamda ChatGPT’nin bazı özelliklerinin Apple cihazlarda yerleşik olarak sunulacağı tahmin ediliyor, bu durum kağıt üzerinde herkes için güzel görünüyor. Apple aktarıldığı kadarıyla OpenAI’a ek olarak “Gemini” özelinde internet devi Google’la da görüşmeye devam ediyor. Şirketin son aşamada her iki isimle de çalışabileceği belirtiliyor, bu ortaklıklardan kullanıcılar büyük fayda sağlayacak gibi duruyor.

Bu arada iOS 18 söylendiği kadarıyla cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir büyük dil modeliyle de geliyor olabilir. Elde edilen son bilgilere göre iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir. iPhone’lar içinde LLM çalıştırmayı geçtiğimiz aylarda başardığı ortaya çıkan teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir.

iPhone haberleri bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması