reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, şimdiden 50 farklı başarılı göreve imza attı

Elon Musk’ın sürekli olarak gündemde kalan özel uzay şirketi SpaceX, şimdiden 50 farklı başarılı göreve imza atmış durumda.

2023 yılındaki 50. görevi temmuz ayında gerçekleştiren SpaceX, bu seviyeye 2024 yılında mayıs ayı itibarıyla gelmeyi başarmış durumda. Bu konuda Elon Musk, “Bu yıl şimdiden 50 başarılı göreve imza atan SpaceX Falcon ekibini tebrik ediyorum. Şimdiye kadar herhangi bir roketin ulaştığı en yüksek kalkış oranı elde edildi.” dedi. Bundan önce uzaydan internet sunan SpaceX Starlink odaklı bir haber gündeme gelmiş, sistemin artık kâr ettiği söylenmişti.  Kullanıcı sayısı sürekli olarak artan Starlink, araştırma şirketi Quilty Space’e göre artık SpaceX’e ekstra para kazandırıyor. Beş yıldır ticari olarak aramızda olan hizmet, kalkışlar sürdüğü için halen yüksek bir gidere sahip ancak genel tablo son aşamada oldukça olumlu görünüyor. Starlink için bundan önce bir Türkiye detayı gündemde gelmişti. Çünkü geçtiğimiz haftalarda servis haritasında bir güncelleme yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer burada verilen bilgi doğruysa SpaceX Starlink hizmeti 2024 içinde Türkiye’de açılabilir. Uzaydan internet sunulan SpaceX Starlink hizmetinin Türkiye’de de aktif edilmesi için 2023 yılında bazı resmi adımlar atıldı ve görüşmeler yapıldı. Bu adımların üstüne Starlink’in buradaki kapsama haritasında Türkiye’nin üzerine gelindiği zaman “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkıyordu.

En son güncellenen haritada ise Türkiye’nin üstünde artık “2024 yılında başlayacak” yazıyor. Direkt bir resmi açıklama gelmeden yüzde 100 emin olmak zor ancak sistem yıl bitmeden önce Türkiye’de aktif edilebilir ve çok pahalı olacak olmasına rağmen bazı kişiler ve özellikle sahada çalışan şirketler için önemli bir alternatif olabilir.

Elon Musk’ın başarılı şirketi SpaceX, Starlink ile birçok yasal izin alınan bölgeye / ülkeye direkt olarak uzaydan internet sunuyor, aralık ayında 2,2 milyon aboneye sahip olan servisin 2,7 milyonu geride bıraktığı açıklanıyor. Yapılan Falcon 9 merkezli kalkışlarla atılan yeni uydular ile beraber sürekli olarak büyütülen ağ, bir süredir zarar etmiyor ve büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koymaya devam ediyor.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili