reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, yeni erişilebilirlik özellikleri için tüm detayları paylaştı

Teknoloji devi Apple, yıl sonunda iOS 18 ve fazlasıyla sunacağı yeni erişilebilirlik özellikleri için tüm detayları paylaştı.

Bu konuda Apple’dan yapılan açıklama şöyle oldu: “Apple bugün, bu yıl kullanıma sunacağı yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Bu yeni özellikler arasında, fiziksel engelli kişilerin gözlerini kullanarak iPad veya iPhone’larını kontrol etmelerini sağlayan Göz Takibi özelliği de bulunuyor. İşitme engellii veya işitme bozukluğu çekenolan kullanıcılara iPhone’daki Taptic Engine ile yepyeni bir müzik deneyimi yaşatan Music Haptics; kullanıcıların özel bir ses çıkararak belirli işleri yapabilmesini sağlayan Vocal Shortcuts; hareket halindeki bir araçta iPhone veya iPad kullanırken araç tutmasını azaltmaya yardımcı olacak Vehicle Motion Cues kullanıma sunulacak yeni özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca visionOS’e de yeni erişilebilirlik özellikleri ekleniyor. Apple donanımları ve yazılımlarının gücünü birleştiren; Apple işlemcisinden, yapay zekadan ve aygıt içi yapay öğrenmeden yararlanan bu özellikler Apple’ın uzun yıllardır süregelen herkese uygun aygıtlar tasarlama kararlılığını daha da ileri taşıyor.” Apple’ın yeni özellikler hakkında verdiği tüm detaylar ise şöyle oldu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göz Takibi, iPad’e ve iPhone’da Geliyor

Kullanıma Sunulacak Yapay zekadan güç alan Göz Takibi özelliği, kullanıcılara iPad ve iPhone’da yalnızca gözleriyle dolaşabilmelerini sağlayan yerleşik bir seçenek sunuyor. Fiziksel engelli kullanıcılar için tasarlanan Göz Takibi, ön kamerayı kullanarak aracılığıyla saniyeler içinde kurulup kalibre ediliyor. Aygıt içi yapay öğrenme sayesinde, bu özelliğin kurulumunda ve kontrolünde kullanılan tüm veriler aygıtta güvenle saklanıyor ve Apple ile paylaşılmıyor. Göz Takibi özelliği iPadOS ve iOS uygulamalarında çalışıyor ve ek donanıma veya aksesuarlara gereksinim duymuyor. Göz Takibi ile kullanıcılar bir uygulamadaki öğeler arasında dolaşabiliyor ve Dwell Control özelliğini kullanarak bu öğeleri etkinleştirebiliyor. Ayrıca sadece gözlerini kullanarak fiziksel düğmeler, kaydırma ve diğer hareketler gibi başka işlevleri de gerçekleştirebiliyorlar.

Music Haptics ile Şarkılar Şimdi Herkes İçin

Music Haptics, işitme engelli veya işitme bozukluğu olan kişilere iPhone’da yepyeni bir müzik deneyimi yaşatıyor. Bu erişilebilirlik özelliği etkinleştirildiğinde iPhone’daki Taptic Engine, müziğe göre dokunuşlar, dokular ve özel titreşimler sunuyor. Music Haptics özelliği Apple Music kataloğundaki milyonlarca şarkıyla uyumlu. Bu özellik ayrıca, uygulamalarındaki müziği daha erişilebilir kılmak isteyen geliştiriciler için bir API olarak da kullanıma sunulacak.

Geniş Çeşitli Konuşma Biçimleri için Yeni Özellikleri

Vocal Shortcuts özelliği ile iPhone ve iPad kullanıcıları Siri’nin anlayabileceği çeşitli ifadeleri kestirmelere atayabiliyor ve böylece karmaşık işlemler yapabiliyor. Bir diğer yeni özellik olan Listen for Atypical Speech, kullanıcılara daha geniş kapsamlı konuşma tanıma seçeneği sunuyor. Listen for Atypical Speech özelliği aygıt içi yapay öğrenmeden yararlanarak kullanıcıların konuşma biçimlerini tanıyor. Serebral palsi, amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya felç gibi konuşmayı etkileyen, sonradan gelişmiş veya ilerleyen durumlara sahip kullanıcılar için tasarlanan bu özellikler, konuşamayan veya konuşma yeteneğini kaybetme riskine sahip altındaki kullanıcılar için iOS 17’de sunulan özelliklerin üzerine eklenerek yeni bir kişiselleştirme ve kontrol seviyesi getiriyor. iPhone 15 Pro’da “Vocal Shortcuts AyarlaKur” yazısıyla birlikte kullanıcıdan bir eylem seçip iPhone’a seslerini nasıl tanıyacağını öğretmek için bir ifade kaydetmesini isteyen ekran. iPhone 15 Pro’da “Son Kez ’‘Zil’ De” yazısıyla birlikte kullanıcıdan iPhone’a öğretmesi için ifadeyi söylemesini isteyen ekran. iPhone 15 Pro’da bir kullanıcı Vocal Shortcuts özelliğinden “Aktivite Halkalarını Aç” uyarısı alıyor.

“Yapay zeka, konuşma sorunu yaşayan milyonlarca kişi için konuşma tanımayı geliştirme potansiyeline sahip. Apple’ın bu yeni erişilebilirlik özelliklerini müşterilerine sunması bizi heyecanlandırıyor.” diyen Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde Beckman Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Konuşma Erişilebilirliği Projesi’nin baş müfettişi Mark Hasegawa-Johnson, sözlerine şöyle devam ediyor: “Konuşma Erişilebilirliği Projesi şirketlerin ve üniversitelerin konuşma tanımayı daha sağlamhatasız ve etkili hale getirmesine yardımcı olmak için tasarlanan geniş kapsamlı ve topluluk desteğiyle yürütülen bir çalışma. Apple da bu projenin gerçek olmasını sağlayan destekçiler arasında bulunuyor.”

Vehicle Motion Cues Araç Tutmasını Azaltmaya Yardımcı

Vehicle Motion Cues, hareket eden araçların yolcularda bulantıya neden olmasınıı tutmasını önlemeye yardımcı olan yeni bir iPhone ve iPad deneyimi. Araştırmalara göre araç tutmasının en yaygın nedeni insanların gördükleri ilve hissettikleri arasında oluşan farklar. Bu da bazı kullanıcıların hareket eden bir araçta giderken rahatça iPhone veya iPad’i rahatça kullanmasını engelliyor. Vehicle Motion Cues özelliği, ekranın kenarlarında hareketli noktalar belirmesini sağlıyor. Bu noktalar aAracın hareketindeki değişimleri temsil ederekn bu noktalar, anaasıl içeriğe engel olmadan görsel çelişkiyi azaltmaya yarıyor. iPhone ve iPad’deki yerleşik sensörlerden yararlanan bu özellik, kullanıcının araçta yol aldığını bir araçta giderken bunu algılıyor ve bunaona göre tepki veriyor. Bu özellik iPhone’da otomatik olarak gösterilecek şekilde ayarlanabiliyor veya Denetim Merkezi’nden açılıp kapatılabiliyor.

CarPlay, Sesle Denetim Özelliğine ve Daha Birçok Erişilebilirlik Özelliğine Kavuşuyor

CarPlay’e Sesle Denetim, Renk Filtreleri ve Ses Tanıma gibi erişilebilirlik özellikleri geliyorekleniyor. Sesle Denetim sayesinde kullanıcılar sadece konuşarak CarPlay arayüzünde dolaşabiliyor ve uygulamaları kontrol edebiliyor. Ses Tanıma özelliği sayesinde, işitme engelli veya işitme bozukluğu yaşayaolan sürücüler ya da yolcular korna ve siren gibi sesler geldiğinder için bildirim alabiliyor. Renk körü olan kullanıcılar ise Renk Filtreleri sayesindeise renk körü olan kullanıcılar için CarPlay arayüzünü görsel olarak daha kolay kullanabilecekleri bir hale getiriyor. Ayrıca Kalın Metin ve Büyük Metin gibi diğer görsel erişilebilirlik özellikleri de sunuluyor.

VisionOS’te Gelecek Kullanıma Sunulacak Erişilebilirlik Özellikleri

Bu yıl visionOS’e gelecekeklenecek erişilebilirlik özellikleri içindearasında sistem genelinde kullanılabilecek Canlı Alt Yazılar yer alıyor. İşitme engelli veya işitme bozukluğu yaşayanolan kullanıcılar da dahil herkes bu özellik sayesinde canlı sohbetlerdeki ve uygulamalardaki konuşmaları takip edebilecek. visionOS’te FaceTime için Canlı Alt Yazılar sayesinde şimdi daha fazla kullanıcı, kendi Persona’sını kullanarak benzersiz iletişim ve ortak çalışma deneyimlerinden yararlanabilecek. Apple Vision Pro, Apple Immersive Video esnasında pencere çubuğunu kullanarak alt yazıları hareket ettirme imkanının yanı sıra Made for iPhone işitme cihazları ve koklear işitme işlemcileri için ekstra destek sunacak. Görsel alandaki yenilikler arasında Saydamlığı Azalt, Smart InvertSmart Invert ve Yanıp Sönen Işıkları Soluklaştır gibi özellikler yer alacak. Bu özellikler,nlar görme bozukluğu yaşayanolan veya parlak ve sık yanıp sönen ışıklardan kaçınmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor için geliştirildi.

Bu özellikler, Apple Vision Pro’da zaten yer alan çok sayıda erişilebilirlik özelliğine eklenerek birçok farklı kullanıcıya uygun şekilde tasarlanmışan esnek bir giriş sistemi ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. VoiceOver, Zoom ve Renk Filtreleri gibi özellikler de görme engelli veya görme bozukluğu olan kullanıcıların uzamsal bilişime erişmesini sağlıyor, Denetimli Erişim gibi özellikler ise bilişsel engelleri olan kullanıcılara destek oluyor. Kullanıcılar Anahtarla Denetim, Ses Eylemleri ve Dwell Control gibi fiziksel engelli kişilere yardımcı olan erişilebilirlik özellikleri sayesinde Vision Pro’yu ister gözleriyle ister elleriyle ister sesleriyle veya bunların çeşitli kombinasyonlarıyla kullanabiliyor. “Apple Vision Pro kesinlikle bugüne kadar kullandığım en erişilebilir teknoloji.” diyen Detroitli ürün tasarımcısı, erişilebilirlik danışmanı ve Equal Accessibility LLC ortak kurucusu Ryan Hudson-Peralta, ardından şunları söylüyor: “Elleri olmadan doğan ve yürüyemeyen biri olarak dünyanın beni düşünerekana göre tasarlanmadığını biliyorum. Bu yüzden, visionOS’in çalışma şekli gerçekten inanılmaz. Erişilebilir ve kapsayıcı tasarımın gücünü ve önemini kanıtlıyor.”

Sunulacak diğer güncellemeler

  • -Görme engelli veya görme bozukluğu olan kullanıcılar için, VoiceOver özelliğine yeni sesler, esnek bir Voice Rotor, özel ses kontrolü ve Mac klavye kestirmeleriyle kişiselleştirme imkanı ekleniyor.
  • -Büyüteç, yeni bir Okuyucu Modu ve Eylem düğmesiyle Algılama Modunu kolayca açma seçeneği sunacak.
  • -Braille kullanıcıları daha hızlı kontrol ve metin düzenleme için Ekrandan Braille Girişi başlatmak ve bunda kalmakbu ayarda kalmak için yeni bir yola kavuşacak. Ekrandan Braille Girişi özelliğine Japonca seçeneği, Dot Pad ile çok satırlı Bbraille desteği ve farklı giriş ve çıkış tablolarını seçme imkanı da eklenecek.
  • -Görme bozukluğu olan kullanıcılar için, Hover Typing özelliği bir metin alanına yazı yazarken metnin daha büyük ve kullanıcının tercih ettiği yazı tipi ve rengiyle gösterilmesini sağlayacak.
  • -Konuşma yeteneğini kaybetme riski taşıyan kullanıcılar için sunulan Kişisel Ses özelliği Mandarin Çincesi desteği verecek.ni destekleyecek. Telaffuz veya cümleleri tamamen okuma zorluğu çeken kullanıcılar da kısa ifadelerle bir Kişisel Ses oluşturabilecek.
  • -Konuşamayan kullanıcılar için, Canlı Konuşma özelliğine kategoriler ve Canlı Alt Yazılar özelliğiyle anlıkeşzamanlı uyumluluk eklenecek.
  • -Fiziksel engelli kullanıcılara yönelik olan, AssistiveTouch için Virtual Trackpad, kullanıcıların aygıtlarını kontrol etmek amacıyla ekranın küçük bir bölümünü trackpad olarak kullanarakn aygıtlarını kontrol etmeleriniabilmelerini sağlayacak.
  • -Anahtarla Denetim özelliğine iPhone ve iPad’deki kameraları parmak dokunuşula dokunma hareketlerini anahtar olarak algılamak için kullanma seçeneği eklenecek.
  • -Sesle Denetim özelliği özel kelime listelerine ve karmaşık kelimelere destek verecek.

“Yeniliklerin dönüştürücü gücüyle hayatın zenginleşeceğine gönülden inanıyoruz.” Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu nedenle, yaklaşık 40 yıldır Apple olarak donanımlarımızın ve yazılımlarımızın temeline erişilebilirliği yerleştirerek kapsayıcı tasarımlara öncülük ediyoruz. Teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Bu yeni özellikler kullanıcılarımızın tamamına mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için uzun süredir gösterdiğimiz kararlılığın birer simgesi.” “Her yıl erişilebilirlik konusunda yeni çığırlar açıyoruz.” diyen Apple Kıdemli Global Erişilebilirlik Politikaları ve Girişimleri Direktörü Sarah Herrlinger, ardından şunları söylüyor: “Bu yeni özellikler çok sayıda kullanıcımızın hayatına doğrudan etki edecek, onlara iletişim kurmanın, aygıtlarını kontrol etmenin ve yaşadıkları dünyada hareket etmenin yeni yollarını sunacak.”

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER