reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda, elektrikli otomobillerini Formula 1 tarafı için geliştirdiği teknolojilerinden yardım alarak hafifletmek istiyor

Honda, elektrikli otomobillerini Formula 1 tarafı için geliştirdiği teknolojilerinden yardım alarak hafifletmek istiyor.

Honda, Formula 1 dünyasında uzun zamandır yer alıyor ve orada elde ettiği tecrübeyi ve çalışmaları gelecek elektrikli araçlarına da aktarmak istiyor. Bu temelde odak noktalardan birisinin ağırlık azaltımı olduğu, şirketin F1 teknolojileri ile gelecek elektrikli modellerini en az 100 kg daha hafif hale getirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Altlarındaki büyük batarya paketleri nedeniyle şu an çok ağır olan elektrikli araçların hafifletilmesi, daha yüksek menzil için büyük önem arz ediyor ve bu konuda sadece Honda değil birçok üreticisi aktif olarak çalışmalar yapıyor. Devasa olmasa da bu bahsi geçen 100 kg’lık kesintiyi daha hafif gövde parçaları ve daha kompakt elektrik motorları üzerinden elde etmeyi hedefleyen marka, ileride daha hafif batarya paketleri kullanarak toplam ağırlığı daha da aşağıya çekebilir. Elektrikli tarafta bundan önceyse önemli bir ortaklık ses getirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay resmi olarak duyurulduğu kadarıyla dev isimler Nissan ve Honda elektrikli araçlar için bir araya geliyor. Bu bağlamda iki dev ileride karşımıza ortak bir elektrikli otomobil platformu çıkarabilir ve bu platformdan birçok bütçe dostu araç gelebilir. Elektrikli taraftaki satış ile üretim maliyetlerini düşürmek adına mantıklı görünen bu adım, henüz erken aşamada yer alıyor ancak çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bekleniyor. Fiyat-performans oranları inanılmaz Çinli elektrikli araçlara karşı bu tarz bir ortaklığa büyük ihtiyaç duyan Japon devleri, ortak olarak donanım yanında yazılım tarafında da çalışmalar yapacaklarını belirtiyor.

Geçtiğimiz aylarda konuşan Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı “uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var” açıklamasıyla ses getirmişti. Hemen her türetici gibi Honda da elektrikli tarafa ilgi duyuyor, o kategoriden para kazanmak adına çok satabileceği uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor. Bunu açık olarak dile getiren firma, aktarıldığı kadarıyla 2026 yılında tamamen elektrikli bir sedan tanıtacak ve o araç yüksek ihtimalle Civic’in yerini alacak.

Firmadan bu model sonrasında gelecek araç ise bir tamamen elektrikli bir SUV olacak. Daha düşük maliyetli ve daha hafif yeni nesil bataryalarla elektrikli araç fiyatlarını düşürmek için çalışan Honda şirketinin CEO’su Toshihiro Mibe, “Satış hacmini artırmak için daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var. Ortak geliştirilmiş olsa bile uygun fiyatlı bir elektrikli aracı pazara sunmak kolay değil ancak böyle bir model üzerinde kendi başımıza çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Honda haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER