reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda, elektrikli otomobiller için devasa yatırımlar yapacak

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olmayı sürdüren Honda, elektrikli otomobiller için devasa yatırımlar yapacak.

Honda, resmi olarak yapılan açıklamaya göre çok sayıda yeni elektrik otomobil odağıyla alana 2030 yılına kadar tam 65 milyar dolarlık önemli bir yatırım yapacağını duyurdu. Tesla ve BYD gibi elektrikli otomobil devlerinin karşısına daha güçlü bir şekilde çıkmak isteyen marka, hibrit temelli içten yanmalı motora sahip araçları ise birçok rakibi gibi uzunca bir süre daha ürün gamında tutmaya devam edecek. Honda’nın elektrikli araç tarafındaki yol haritasında kompakt otomobillerden daha büyük araçlara kadar dünya çapında satışa sunulacak yedi yeni elektrikli model yer alıyor, dev marka ayrıca 2027 yılına kadar Çin pazarında 10 yeni elektrikli araç sunmayı hedefliyor. Honda, bundan önce ise elektrikli otomobillerini Formula 1 tarafı için geliştirdiği teknolojilerinden yardım alarak hafifletmek istemesiyle gündeme gelmişti. Şirket Formula 1 dünyasında uzun zamandır yer alıyor ve orada elde ettiği tecrübeyi ve çalışmaları gelecek elektrikli araçlarına da aktarmak istiyor. Bu temelde odak noktalardan birisinin ağırlık azaltımı olduğu, şirketin F1 teknolojileri ile gelecek elektrikli modellerini en az 100 kg daha hafif hale getirmeyi hedeflediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altlarındaki büyük batarya paketleri nedeniyle şu an çok ağır olan elektrikli araçların hafifletilmesi, daha yüksek menzil için büyük önem arz ediyor ve bu konuda sadece Honda değil birçok üreticisi aktif olarak çalışmalar yapıyor. Devasa olmasa da bu bahsi geçen 100 kg’lık kesintiyi daha hafif gövde parçaları ve daha kompakt elektrik motorları üzerinden elde etmeyi hedefleyen marka, ileride daha hafif batarya paketleri kullanarak toplam ağırlığı daha da aşağıya çekebilir.

Honda haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu