reklamı kapat

POPÜLER

Proteus

Microsoft, “Proteus” adını verdiği özel bir Xbox kontrolcüsü tanıttı

Erişebilirlik tarafına büyük önem veren isimlerden Microsoft, “Proteus” adını verdiği özel bir Xbox kontrolcüsü tanıttı.

Microsoft, fiziksel engellere sahip oyuncular için uzun zamandır özel kontrolcüler sunuyor. Ancak her zaman daya iyisi yapılabilir ve bu konuda karşımıza çıkan son seçenek ByoWave ortaklığıyla hayat bulan Proteus oldu. Xbox ve PC odaklı bu kontrolcü, 300 dolarlık bir fiyatla satılacak ve özelleştirilebilir yapısıyla çok daha fazla kişiye hitap edecek. Temelde modüler olarak konumları değiştirilebilen yuvarlak yapılı modüllerden oluşan kontrolcü, modüllerin üstleri de ayrı ayrı değiştirilebildiği için çok sayıda farklı kuruluma izin veriyor ve böylelikle engelli oyuncuların kendileri için en konforlu deneyimi bulmasına imkan tanıyor. Herhangi bir fiziksel engele sahip olmayan kişilerin de ilgisi çeken ve tek elle efektif oyun kontrolünü mümkün kılan model, henüz kesin değil ancak ileride PlayStation 5 ve Nintendo Switch gibi diğer cihazlara da destek verebilir. Model şu an sadece Xbox Series X / S ile Xbox One konsollar ve Windows 10 ve Windows 11 PC’lerde çalışıyor. Sonbahar döneminde satışa çıkacak kontrolcünün, şarj için bir USB-C kablosuz taşıdığı ve aynı zamanda Bluetooth bağlantı aparatı ile geldiği açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Microsoft’un normal kullanıma yönelik yeni Xbox kontrolcüsü nasıl olacak? Geçtiğimiz yıl içinde Microsoft’un yeni Xbox Series X konsolu ve yeni Xbox kontrolcüsü sızdırıldı. Burada konsolun kendisi kadar yeni kontrolcü de dikkat çekmişti. Tasarımı mevcut kontrolcülerden farklı olmayacak “Sebille” kod adlı sürüm, hatırlamak adına Bluetooth 5.2 ile Xbox Wireless 2 bağlantı teknolojilerini merkeze alacak ve tahminlere göre yıl bitmeden önce elde edilebilir olacak. 70 dolarlık bir fiyat sahip olacak bilgisi geçilen ürün, bir ivmeölçer ile donatılacak ve henüz kesin değil ancak yüksek ihtimalle bu sayede kontrolcü fiziksel olarak hareket ettirilerek oyun oynanabilecek (Bunun için ayrı bir jiroskop da gerekiyor deniyor).

Yeni kontrolcüde aynı zamanda PS5’in DualSense kontrolcüsü gibi “Haptic Feedback” yani “Dokunsal Geri Bildirim” desteği de olacak. Bunun için özel titreşim motorlarıyla donatılacak ürün, bu sayede oyun geliştiricilerin farklı efektleri oyuncuya daha iyi aktarmasının önünü açacak.  Bu özellik sonunda Xbox tarafına da geleceği için oyun geliştiriciler artık teknolojiye daha fazla önem verecek (Birçok oyun halen DualSense’teki bu teknolojiyi kullanmıyor).

Değiştirilebilir ve şarj edilebilir bir batarya taşıyacak ve daha sessiz ve aynı zamanda sağlam butonlar üzerine kurulacak denilen kontrolcü, bağımsız olarak buluta bağlanarak farklı cihazlarda / platformlarda daha iyi bir deneyim (Özellikle bulutta gecikme düşecek) sunacak. İçine konacak ivmeölçer sayesinde elinize aldığınız zaman otomatik olarak açılacak ve bırakınca kapanacak yeni Xbox kontrolcüsü, henüz ne olduğu bilinmeyen yeni mobil uygulama özellikleri taşıyacak ve daha tamir edilebilir bir altyapı üzerine kurulacak. Cihazlar arasındaki geçişi daha pürüzsüz hale getirecek ürün, sevilen genel tutuş yapısını ise koruyacak.

Proteus kontrolcü yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli