reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Xbox
Microsoft Xbox

Microsoft’tan mobil oyunculuğa özel önemli Xbox hamlesi

Yazılım devi Microsoft, mobil oyunculuğu daha ergonomik hale getirmek için ciddi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların arkasında ise direkt olarak Xbox kontrolcüsü bulunuyor.

Microsoft, Xbox One ailesiyle ile PlayStation karşısında çok fazla öne çıkamıyor. Ancak firma geleceğin mobilde olduğunu iyi biliyor. Rekabette öne geçebilmek adına aşağıda detaylandırdığımız Project xCloud sistemini geliştiren firma, mobile özel kontrolcü de tasarlıyor. 2018 sonunda 115 milyar doları geçecek mobil oyun pazarı Microsoft’u alanda düşünmeye itiyor. İşte burada karşımıza, Xbox One kontrolcüsü temelinde hazırlanan akıllı telefon ve tablet kontrolcüsü çıkıyor. Şirketin araştırma geliştirme bölümü tarafından hazırlanan bu prototip, mobil oyunculuğu daha ergonomik hale getirmeyi hedefliyor. Modüler yapıda (Birden fazla parça halinde) hazırlanan kontrolcü, telefon ya da tabletin yan taraflarına takılacak şekilde geliştirilmiş. Her zaman taşınabilecek boyutta olan prototip, gayet güzel görünüyor. Bu ürünün ne zaman satışa sunulacağı ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Xbox

Microsoft, Project xCloud isimli bir sistem üzerinde de çalışıyor

Firma hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde Project xCloud servisini karşımıza çıkarttı. Bu servis temel olarak kişilerin Xbox oyunlarını internet üzerinden oynamasına imkan tanıyor. Xbox oyunlarını konsol dışına çıkararak telefon ve tabletlere getirmek isteyen firma, yeni servisini önümüzdeki yıl herkese açık şekilde test etmeyi hedefliyor. Daha önce Scarlett Cloud kod adıyla duyulan bu servis, oyunları direkt olarak Microsoft sunucuları üzerinden karşınıza getiriyor. Firma tarafından açıklandığı kadarıyla kişiler oyunları telefonlarına ya da tabletlerine bağladıkları standart Bluetooth Xbox kontrolcüsü ile oynayabiliyor. Ancak yukarıdaki kontrolcü tasarımları çok daha iyi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken akıllı telefon Xiaomi Mi Mix 3 için çıkan videolardan