reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Tesla Model 3 Performance yolda bulunuyor

Türkiye odak dışı kalmıştı; Tesla bir kez daha yeni fabrika planlarıyla gündemde yer alıyor

 - Güncelleme: 09 Aralık 2023 10:07

Yapılan açıklamalar sonrasında Türkiye odak dışı kalmıştı fakat diğer çalışmalar elbette sürüyor. Tesla yine yeni fabrika planlarıyla gündemde.

Son gelişmelere göre Tesla, Tayland merkezli bir fabrika için büyük bir arazi satın almak istiyor. Şirket yöneticilerinin ziyaretinin ardından direkt olarak Başbakan tarafından yapılan bu açıklama, firmanın üretimini artırmak adına Tayland’ı da güçlü bir aday olarak gördüğünü gösteriyor. Bugün ayrıca firmanın yolda olan 25 bin dolarlık Model 2 üretimi odağında Şanghay’daki Gigafactory için büyüme çalışmalarına devam ettiği de belirtiliyor. Genişletilen Çin fabrikasının her yıl 2 milyon elektrikli araç üretme kapasitesine sahip olacağı aktarılıyor ve firmanın gelirlerini artırmak adına çok önemli görünüyor. Tesla’nın aynı zamanda Meksika merkezli fabrika planları da bulunuyor, birçok başka ülkede de araştırmalar yapılıyor. Peki baştaki Türkiye detayı nereden geliyor? Eğer kaçırdıysanız Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz aylarda ABD’de bir araya gelmiş ve bu görüşme kapsamında Musk’tan yeni fabrikasını Türkiye’ye kurması istenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yabancı basına yansıdığı kadarıyla Elon Musk bu konuda birçok Türk tedarikçinin halihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında yer aldığını söylemişti. Bu gelecek için önemli görünüyor ve üstü kapalı bir kapı da açıyordu. En son ise eski Tesla genel müdürü Kemal Geçer ile görüşen gazeteci Emre Özpeynirci olumsuz bir duyum üzerinden şunları yazmıştı:

“Bu arada Elon Musk’un New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra Tesla’nın Türkiye’ye yatırım yapması gündeme gelmişti. Ancak Tesla’nın Türkiye’ye fabrika kurmak gibi bir planının olmadığını duydum. Umarım yanlış duymuşumdur da yatırım gelir. Ama 26 yıldır Türkiye’ye yeni bir markanın yatırım yapmadığını, olanların da gittiğini unutmayalım.”

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER