reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Tesla Model 3 Performance yolda bulunuyor

Bir Tesla İtalya fabrikası da gündeme gelmeye başladı

Bir Tesla İtalya fabrikası da gündeme gelmeye başladı. Firma Avrupa’da şu an sadece Almanya’da üretim yapıyor.

Bugün çıkan haberlere göre Tesla, İtalya merkezli bir fabrika kurmak için görüşmelerde bulunuyor. Henüz bu konuda alınmış bir karar yok ancak firma Avrupa’daki üretimini artırmak istiyor, bunun için Almanya’daki fabrikayı büyütme planları uzun süredir resmi olarak kabul edilmiyor. Görüşmeler direkt olarak İtalyan bakan Adolfo Urso tarafından açıklanıyor, bakan hükümetin Tesla ile “aylardır” görüşme halinde olduğunu ve Tesla’dan “çok olumlu” yanıtlar aldığını belirtiyor. Ancak Tesla’nın henüz bir İtalya fabrikası için aldığı kesin bir karar yer almıyor, son duyumlara göre şirket Tayland merkezli bir fabrika için büyük bir arazi satın almak da istiyor. Şirket yöneticilerinin ziyaretinin ardından direkt olarak Başbakan tarafından yapılan bu açıklama, firmanın üretimini artırmak adına Tayland’ı da güçlü bir aday olarak gördüğünü gösteriyor. Firmanın ayrıca yolda olan 25 bin dolarlık Model 2 üretimi odağında Şanghay’daki Gigafactory için büyüme çalışmalarına devam ettiği de belirtiliyor. Genişletilen Çin fabrikasının her yıl 2 milyon elektrikli araç üretme kapasitesine sahip olacağı aktarılıyor ve firmanın gelirlerini artırmak adına çok önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin aynı zamanda Meksika merkezli fabrika planları da bulunuyor, birçok başka ülkede de araştırmalar yapılıyor. Tesla bir ara Türkiye fabrikasıyla da gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız Elon Musk ile Cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda ABD’de bir araya gelmiş ve bu görüşme kapsamında Musk’tan yeni fabrikasını Türkiye’ye kurması istenmişti.

Yabancı basına yansıdığı kadarıyla Elon Musk bu konuda birçok Türk tedarikçinin halihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında yer aldığını söylemişti. Bu gelecek için önemli görünüyor ve üstü kapalı bir kapı da açıyordu. En son ise eski Tesla genel müdürü Kemal Geçer ile görüşen gazeteci Emre Özpeynirci olumsuz bir duyum üzerinden şunları yazmıştı:

“Bu arada Elon Musk’un New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra Tesla’nın Türkiye’ye yatırım yapması gündeme gelmişti. Ancak Tesla’nın Türkiye’ye fabrika kurmak gibi bir planının olmadığını duydum. Umarım yanlış duymuşumdur da yatırım gelir. Ama 26 yıldır Türkiye’ye yeni bir markanın yatırım yapmadığını, olanların da gittiğini unutmayalım.”

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER