reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

“Bir Tesla Türkiye fabrikası ufukta görünmüyor”

Elon Musk geçtiğimiz aylarda, “Türkiye bir sonraki Tesla fabrikası için en önemli adaylar arasında” söyleminde bulunmuştu.

Kaçırdıysanız Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz aylarda ABD’de bir araya gelmiş ve bu görüşme kapsamında Musk’tan yeni Tesla fabrikasını Türkiye’ye kurması istenmişti. Yabancı basına yansıdığı kadarıyla Elon Musk bu konuda birçok Türk tedarikçinin halihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında yer aldığını söylemişti. Bu gelecek için önemli görünüyor ve üstü kapalı bir kapı da açıyordu. Bugün ise eski Tesla genel müdürü Kemal Geçer ile görüşen gazeteci Emre Özpeynirci olumsuz bir duyum üzerinden şunları yazdı: “Bu arada Elon Musk’un New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra Tesla’nın Türkiye’ye yatırım yapması gündeme gelmişti. Ancak Tesla’nın Türkiye’ye fabrika kurmak gibi bir planının olmadığını duydum. Umarım yanlış duymuşumdur da yatırım gelir. Ama 26 yıldır Türkiye’ye yeni bir markanın yatırım yapmadığını, olanların da gittiğini unutmayalım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla’nın bir sonraki fabrikası için çok sayıda aday bulunuyor. Çünkü Başbakan Srettha Thavisin’in Elon Musk ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaya göre Tesla, “Tayland” merkezli olarak da bir fabrika kurmayı düşünüyor. Ayrıca Musk’ın Macaristan Cumhurbaşkanı ile Giga Texas’ta bir araya geldiği ve burada da olası bir fabrika görüşmesinin masaya geldiği biliniyor.

Firma daha önce yeni bir fabrika için Suudi Arabistan ile görüşme içerisinde bulunuyor haberiyle de gündeme gelmişti. Bu görüşmelerin erken aşamada olduğu yani henüz kesinleşmiş bir fabrika kararının bulunmadığı aktarılmıştı. Daha sonra bu Suudi Arabistan gelişmesini Elon Musk yalanlamış ve böyle bir şeyin olmadığını söylemişti

Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan başka bir iddia ise karşımıza, “Tesla, İspanya’da bir fabrika kurma konusunda planlar yapıyor” bilgisini çıkarmıştı. Hali hazırda Avrupa’da Almanya merkezli olarak üretim gerçekleştiren dev üretici, İspanya’ya açacağı fabrika ile Avrupa bölgesindeki üretim kapasitesini çok ciddi şekilde artırabilir denilmişti.

O zaman spesifik olarak Valensiya merkezli bazı resmi görüşmelerin gerçekleştirildi söylenmiş ve bunun için yaklaşık 4,5 milyar euro seviyesinde bir yatırım planlandığı aktarılmıştı. Daha sonra ise bu planlar rafa kaldırılmıştı.

Tesla ve Elon Musk haberleri çok bu ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER