reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer

Tesla Türkiye’nin ilk genel müdürü Kemal Geçer: “Gönderilmedim, ben istifa ettim!”

Geçtiğimiz ay hatırlarsınız sürpriz bir gelişme ortaya çıkmış, Tesla Türkiye’de “Kemal Geçer” dönemi sona ermişti.

İlk olarak Mürşit Unat tarafından ortaya atılan, gazeteci Emre Özpeynirci‘nin ise Tesla Türkiye genel müdürü Kemal Geçer’i arayarak doğruladığı bu durum, gerçekten beklenmedik bir gelişme olmuştu. Bu konu bugün Emre Özpeynirci‘nin Kemal Geçer ile yaptığı görüşme sonrasında tekrardan gündeme geldi. Burada aktarıldığı kadarıyla Geçer, “Hakkımda yapılan gönderildi yorumlarına üzüldüm çünkü gerçek değil ben istifa ettim” açıklamasında bulundu. Kemal Geçer aynı zamanda “Türkiye’de otomotiv sektörünü 2024’te zor bir yıl bekliyor. Tesla’nın işi eğer gerekli yatırımları yapmazsa zor. Hep birlikte göreceğiz. Ama ben üstüme düşen görevi yapıp, söz verdiğim gibi tüm araçları sahiplerine zamanında teslim ettim. 2 yıllık görevimi zirvede bıraktım” dedi. Son aşamada Kemal Geçer’in yerine yeni bir genel müdür atanmayacağı, Tesla Türkiye’nin Avrupa merkezli olarak yönetileceği iddia ediliyor. Ayrıca Geçer’in kariyerine Starlink Türkiye genel müdürü olarak devam edeceği iddia ediliyor. Uzaydan internet sunan Starlink’in Türkiye macerası ne zaman başlayacak henüz bilinmiyor ancak resmi görüşmeler aktif olarak devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özpeynirci süreç hakkında daha önce de şunları aktarmıştı: Türkiye’de 4 ay gibi kısa sürede 10 binden fazla aracı teslim eden Tesla’nın Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, bilmeyenler için Lufthansa’dan (Almanya) yani otomotiv sektörü dışından transfer edilen birisi. Otomotiv sektöründen gelmediği için en başından beri eleştiri oklarının da hedefindeydi. Ama buna rağmen az kişiyle tahminlerin üzerinde satış yapınca dikkat çekti.

Ama son dönemde Tesla merkezle yaşadığı anlaşmazlıklar yüzünden gergin olduğu belirtilen Geçer’in böylesine bir süreçte 2 hafta yurtdışına tatile çıkmasıyla da dedikodu kazanı kaynadı.

Geçer’in Tesla merkezle anlaşmazlığının ise zayıf olan satış ve satış sonrasına gerekli yatırım desteğini vermemelerinden kaynaklandığı söyleniyor.

Yani İstanbul dışında ne bir showroomları ne de doğru dürüst servis noktaları ve teslimat noktaları var. Bence Tesla, Türkiye’de bu kadar araç satabileceğini düşünmediği için en başta yapması gereken yatırımı aslında yapmamış.

Şimdi Kemal Geçer yönetiminde 10 binden fazla araç teslim edip, buna rağmen yeterli satış sonrası noktası olmayınca, müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkmaya başlamış.

Geçer’in bu duruma sinirlendiği ve yorgunluğunu gerekçe göstererek tatile çıktığı iddia ediliyor. Ama birinci ağızdan bir ayrılma veya istifa olmadığını öğrendim.

Bu arada önemli bir ayrıntı; Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’deki görüşmesi sonrası Türkiye’de Starlink’i de Kemal Geçer’e bağladıklarını öğrendim.

Sonuç olarak Kemal Geçer’in 10.200 adetlik teslimattan sonra satışlarda biraz frene basacağı ve bu süreçte altyapı yatırımlarına ağırlık verec2eği söyleniyor. Bekleyip göreceğiz…”

Tesla Türkiye ve Kemal Geçer gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER