reklamı kapat

POPÜLER

Sam Altman OpenAI Emmett Shear LOG Tasarım

Eski Twitch CEO’su Emmett Shear, Sam Altman’ın yerini aldı

 - Güncelleme: 20 Kasım 2023 08:46

Geçtiğimiz günlerde gerçekten çok ilginç bir gelişme olmuş ve OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovulmuştu.

Kaçıranlar için OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi. Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi. Süreç hakkında Sam Altman ilk aşamada şunları söylemişti:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün öğrendiğimiz kadarıyla OpenAI yönetim kurulu Sam Altman’ı CEO olarak geri geriye getirmek istedi ve bu konuda görüşmeler yapıldı. Bu çok kısa sürede gelen geri adım gerçekten ilginç görünüyor, Altman’ın ise geri dönüş konusunda kararsız olduğu ve ciddi yönetimsel değişiklikler talep ettiği belirtiliyordu. Sam Altman’ın kovulmasına OpenAI’ın en büyük yatırımcılarından olan Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın çok sinirlendiği belirtiliyor, belki de bu yüzden yönetim kurulunun bir geri adım atmak istediği düşünülüyordu. Altman’a yakın bir kaynak ise yönetim kurulunun istifa etme ve Altman ile Brockman’ın geri dönmesine izin verme konusunda prensipte anlaştığını ancak daha sonra kararsız kalındığını aktarıyor.

Bugün öğrendiğimiz kadarıylaysa hafta sonu yapılan görüşmeler sonrasında Sam Altman için OpenAI kapısı kapandı. Özel paylaşımlara göre OpenAI’ın kâr amacı gütmeyen yönetim kurulu Twitch platformunun eski CEO’su Emmett Shear‘i Sam Altman’ın yerini alacak yeni geçici (Bu kısa süre içinde kalıcı olabilir) CEO olarak seçti. Mira Murati’nin geçici CEO’luğu bu açıdan çok kısa sürdü, OpenAI için üç günde üç farklı CEO’nun adı geçmiş oldu.

Altman’ın kovulmasının üstüne elbette önemli başka gelişmeler de olmuştu. Örneğin şirketin kurucu ortağı ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanı Greg Brockman, hemen yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşanan durumlar nedeniyle istifa etti. Aslında Brockman istese OpenAI’da kalabilecekti ancak Altman’ın kovulmasını kabul etmedi. Bu konuda Brockman şunları yazdı:

“Sam ve ben yönetim kurulunun aldığı karar karşısında şok olduk ve çok üzüldük. Öncelikle OpenAI’da birlikte çalıştığımız tüm inanılmaz insanlara, müşterilerimize, yatırımcılarımıza ve bize ulaşan herkese teşekkür etmek istiyoruz. Biz de hala tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.”

Brockman tarafından yapılan paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla şirketin kurucu ortağı Ilya Sutskever, Sam Altman’ı cuma günü öğlen saatlerinde bir toplantıya davet etti ve bu toplantıya Brockman hariç tüm yönetim kurulu katıldı. Altman kovulduğunu ve OpenAI’ın bunu “çok yakında” açıklayacağını o toplantıda öğrendi.

Altman’ın kovulmasının ardından yapılan toplantı sırasında çalışanlar Sutskever’e CEO’nun görevden alınmasının bir “darbe” mi yoksa “hasmane Devralma” mi olduğunu sordular. İddialara göre yönetim kurulu OpenAI teknolojilerinin büyük güvenlik endişeleri çözülmeden çok hızlı bir şekilde ticarileştirdiği için Altman’ı görevden almayı uygun gördü. Şirketteki kâr amacı güden ve gütmeyen taraftarlar arasında iddiaya göre bir anlaşmazlık söz konusu.

OpenAI, Sam Altman ve Emmett Shear gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER